ПОДБАЙМО ПРО ДОВКІЛЛЯ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Стихійні сміттєзвалища є одним із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Їх можна побачити в лісах, на полях, у балках. Тонни сміття викидаються і на узбіччя доріг. Окрім неестетичності, ці «гори» забруднюють довкілля та негативно впливають на людське здоров’я, адже вони, на відміну від сертифікованих сміттєзвалищ, не є спеціально обладнаними, відтак продукти гниття і розпаду непотребу потрапляють у ґрунт та воду. Температура гниття відходів подекуди настільки висока, що легко призводить до самозаймання та викидів у повітря шкідливих речовин.
Кам’янець-Подільський район – не виняток із загальної картини глобальної проблеми накопичення та утилізації сміття. Крім офіційних сертифікованих сміттєзвалищ, ми «багаті» на тимчасові стихійні острівки непотребу. Останні – це наслідок відсутності совісті та низька культура несвідомих громадян, що воліють зекономити сміхотворно дрібні кошти на вивозі сміття.
Як із цією проблемою справляються в приміських селах, а також в об’єднаних територіальних громадах, дізнавалися наші кореспонденти.

Довжок
Поспілкувавшись з головою Довжоцької сільської ради Русланом Рябим, ми дізналися, що на території сільської ради ще в 2008 р. облаштували паспортизоване сміттєзвалище. До речі, це перше паспортизоване сміттєзвалище в межах району.
За словами Руслана Петровича, Довжоцька сільська рада з 2010 р. заключила контракт з міським комунальним підприємством «Спецкомунтранс», яке здійснює вивіз сміття двічі на тиждень: вівторок та четвер (платно для населення) і щоп’ятниці – з центральної вулиці (безкоштовно, за рахунок надходжень у спеціальний фонд податків за викиди забруднюючих речовин, які компенсує спиртзавод).
– Щороку утримання та обслуговування паспортизованого сміттєзвалища обходиться сільській раді в 30 тисяч гривень. В’їзд на сміттєзвалище – безкоштовний. На жаль, цим неодноразово користувались нечисті на руку бізнесмени, які звозили сюди побутові відходи з-за меж Кам’янець-Подільського району, – каже сільський голова. – У 2017 р. був випадок, коли сміття привезли аж зі Львова!
А безкоштовний вивіз відходів обходиться громаді у 160 тисяч гривень на рік, оскільки зібране сміття відвантажують на міське сміттєзвалище.

Кам’янка
У с.Кам’янка вивіз сміття відбувається щотижнево. Знову ж таки його вивіз здійснює КП «Спецкомунтранс», з яким співпрацює сільська рада багато років. Щороку договір поновлюється. Тариф за вивезення кубічного метра сміття становить 11 грн. За минулий 2019 р. громада витратила понад 18000 грн. Цифра витрат на вивезення побутових відходів не є постійною і завжди коливається. Разом з тим у сільській раді щорічно (у березні-квітні) проводять генеральне прибирання, так звані суботники.

Слобідсько-Кульчієвецька ОТГ
А ось у Слобідсько-Кульчієвецькій об’єднаній громаді вивіз сміття здійснює комунальне підприємство «Слобідсько-Кульчієвецьке».
За словами директора комунального підприємства Андрія Мельника, вивезення сміття здійснюється щотижня за графіком. Тариф для населення становить 12,7 грн з однієї особи на місяць.
– На жаль, не всі мешканці погоджуються оплачувати дану послугу, – каже Андрій Анатолійович, – але таких меншість. З кожним громадянином ми заключаємо договір. Наше підприємство у 2019 р. придбало новий навантажувач та сміттєвоз, а також закупили значну кількість сміттєвих пластикових баків ємністю 120 та 240 літрів, які ми плануємо розмістити у кожного нашого абонента. На сьогоднішній день маємо їх понад 1600. Хочу зауважити, що даний діючий тариф економічно необгрунтований та збитковий. Тому я вніс пропозицію на розгляд депутатів сільської ради переглянути його, адже він має становити приблизно 40 грн в місяць з мешканця. Розумію, що це непосильно для більшості людей, тому будемо шукати вихід з цієї ситуації.
Як повідомив нам секретар сільської ради Андрій Войцеховський, за ініціативи очільника ОТГ Руслана Нестерова планується винести дане питання на розгляд сесії сільської ради. Тож згідно з проектомом рішення вже з 1 липня цього року для місцевого населення тариф на вивезення побутових відходів становитиме 1 грн. «Це символічна сума, яка не обтяжуватиме гаманець громадян, – впевнений Андрій Вікторович. – Решту затрат компенсуватимуть з сільського бюджету.                                                                                                                   Тож таким чином місцева влада підтримує громадян, яким і так у наш час живеться «не солодко».

Староушицька ОТГ
За словами очільника Староушицької ОТГ Анатолія Тимчука, робота над централізованим вивозом сміття у межах селищної ради організована давно.
– Спочатку вивезення сміття для населення було безкоштовним, – коментує ситуацію Анатолій Сергійович. – Згодом, ми вимушені були ввести невелику оплату. Цей фронт робіт здійснює комунальне підприємство «Відродження». Нині тариф на вивіз побутових відходів для мешканців Староушицької ОТГ – 22 грн/місяць для сім’ї та 12грн/місяць – для самотніх людей. Звісно, є й несвідомі громадяни, які воліють не заплатити і на власному авто вивезти сміття. Тому й виникають стихійні сміттєзвалища, котрі періодично доводиться ліквідовувати силами комунального підприємства. А з тими, хто відмовляється від послуг централізованого вивозу, проводиться роз’яснювальна робота.

Жванецька ОТГ
У телефонній розмові з першим заступником голови Жванецької сільської ради Тетяною Атаманюк дізнаємося, що благоустроєм та вивезенням сміття з громадських місць займається комунальне підприємство «Ластовецьке».
Що ж стосується жителів громади, то до їх послуг на території сільської ради діє три паспортизовані сміттєзвалища в Жванці, Збручі та Гринчуку, куди вони можуть вивозити побутові відходи.

Колибаївська ОТГ
Як розповів нам заступник голови Колибаївської сільської ради Дмитро Довганюк, в усіх селах, що входять до складу об’єднаної територіальної громади, щомісячно безкоштовно здійснюється вивезення сміття. Якщо в Колибаївці цю функцію покладено на підрозділ місцевої пожежної охорони, на балансі якої є трактор, то в с.Смотрич вивезенням сміття займається комунальне підприємство Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, з яким укладено договір.
На території ОТГ діють два паспортизованих сміттєзвалища: в Ходорівцях та в Смотричі (на території кубачівського кар’єру). На утримання сміттєзвалищ та вивезення побутових відходів з сільського бюджету щороку витрачається близько 75000 грн.

Гуменецька ОТГ
– У населених пунктах Гуменецької ОТГ облаштували спеціальні майданчики зі сміттєбаками, як, до прикладу, у місті. Тому кожен мешканець може скористатись даною послугою і виносити побутовий непотріб до встановлених контейнерів. Також функціонує на території сільської ради паспортизоване сміттєзвалище, що знаходиться неподалік Гуменець, тому все сміття вивозиться саме туди, – каже секретар Гуменецької ОТГ Ліна Слободян. – Функцію цю покладено на комунальне підприємство «Житлоодгоспресурс» (директор Микола Березовський).

Китайгородська ОТГ
Очільник Китайгородської сільської ради Юрій Безродний повідомив, що на сьогоднішній день, на жаль, в населених пунктах, що входять до складу об’єднаної громади, не налагоджено вивіз сміття. Але планується розпочати цю добру справу з липня.
– Для місцевих жителів така послуга буде безкоштовною, – запевнив Юрій Васильович. – Ми плануємо підписати договори з місцевими підприємцями, аграріями щодо вивезення побутових відходів. Наразі проводиться активна робота з упорядкування існуючих сміттєзвалищ і оформлення відповідної документації для створення паспортизованого сміттєзвалища до кінця 2020 року. Зокрема, вже готовий проект відведення земель під нього.
Денис ГАНЧУК.

P.S.: У цій статті ми також намагалися висвітлити інформацію про кількість паспортизованих сміттєзвалищ Кам’янеччини та яка ситуація зі стихійними смітниками. Для цього безпосередньо звернулися до заступника голови райдержадміністрації Аракела Межлум’яна, який переадресував наше звернення до відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та з питань цивільного захисту населення. Спочатку там послалися, що без дозволу голови райдержадміністрації нам не можуть надати таку інформацію і попросили надалі їх не турбувати. Однак після чергового дзвінка до заступника голови РДА, начальник згаданого відділу Василь Григор’єв пообіцяв підготувати довідку про сміттєзвалища району. З цього часу минуло майже два тижні, однак відповіді редакція так і не отримала.
Що ж, напрошується невтішний висновок: або місцеві чиновники не можуть чи не хочуть порахувати скільки у районі функціонує паспортизованих сміттєзвалищ, або ж дійсно ця інформація має «стратегічне» значення і заборонена для оприлюднення?

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар