ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР. НА ВСІХ ЗАРОБІТКІВ НЕ ВИСТАЧИТЬ
Два питання стало темою зустрічі трудового колективу КНП «Перинатальний центр» Кам’янець-Подільської міської ради: майбутнє скорочення чисельності колективу і затримка зарплати та невиплата оздоровчих. Крім медиків, у зібранні також взяли участь представники міської ради, яка після початку медичної реформи стала засновницею закладу, а саме начальник управління охорони здоров’я Юрій Пливанюк і міський депутат Мирослав Смотров. Прийшли й представники преси та громадськості. Актова зала не змогла вмістити всіх бажаючих, тож деякі співробітники стояли навіть у коридорі, оскільки для працівників центру ці питання є болючими.
За інформацією директора центру Олександра Гурського і головного бухгалтера закладу Юлії Гаджук, пандемія сильно вдарила по медичному закладу. Різко скоротилися чисельність як пологів, так і хворих. Наприклад, якщо у Хмельницькій області в 2020 році пологів було на 500 менше, ніж у 2019-му, то тільки за перше півріччя 2021 року їх стало ще менше на 538. Основне ж фінансування йде з Національної служби здоров’я. Усі гроші від НСЗУ перераховуються на заробітну плату, але їх не вистачає. Так, у середньому заклад від служби кожен місяць отримує 2,3-2,4 млн грн, у той час як на зарплату йде близько 2,6-2,7 млн. Крім того, останнім часом НСЗУ почала затримувати й ці кошти на декілька днів, а то й на місяць. Є великі проблеми з програмою ведення вагітних – кошти за неї НСЗУ не перерахувала ще за червень.
Стосовно ж хворих, то наразі в центрі знаходяться 72 пацієнти, на їх обслуговування припадає 142 одиниці медперсоналу, в тому числі й санітарок. Тобто на кожного хворого – по 2 працівники. Перинатальний центр розрахований на 120 ліжкомісць, плюс 9 – у реанімації. Колектив закладу налічує 280 чоловік. Тому, на переконання керівництва, скорочення – це вимушений захід.
Серед присутніх виникло чимало запитань про те, кого і за яким критерієм будуть скорочувати. Як запевнив Олександр Станіславович, скорочення відбудуться за результатами роботи комісії, створеної фінансовим управлінням міської ради. Вона буде працювати до кінця поточного тижня і визначить необхідність кожної посади в центрі.
Багато хто висловлював думку, що для того, аби зберегти заклад, потрібно працювати над його розвитком – приваблювати нових пацієнтів, покращувати сервіс, шукати гранти.
На жаль, за словами очільника міської медицини Юрія Пливанюка, Кам’янець-Подільський не обласний центр і не може собі дозволити виділяти десятки мільйонів гривень у рік на підтримку своїх лікувальних закладів, як, до прикладу, Хмельницький чи Тернопіль. Тому потрібно готуватись жити в умовах жорсткої конкуренції, яку пандемія тільки на певний час відтермінувала, зазначив він. Хоча міськрада і не відмовляється допомагати міській медицині, але гроші будуть виділятися в першу чергу на розвиток, а не на проїдання, додав депутат Мирослав Смотров.
Отож, як би там не було, Кам’янець-Подільський перинатальний центр залишається у складному становищі, а майбутнє багатьох його працівників наразі є невизначеним, що, звісно, не додає оптимізму та не сприяє робочому настрою.
Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.