ПАНДЕМІЯ У ЦИФРАХ
ЗА ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ ГРУДНЯ ІНФІКУВАЛОСЯ ПОНАД ТРИ СОТНІ КАМ’ЯНЧАН
За перший тиждень грудня у Кам’янці-Подільському було зареєстровано 161 випадок захворювання на COVID-19, із яких 6,2% – це діти (10 осіб). У районі (за старим поділом) за цей період захворіло 134 жителі, серед них 15 дітей, або 11,1%. Такі дані озвучила нам лікар-епідеміолог Кам’янець-Подільського відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» Лідія Пономар. «Найбільше випадків захворювання нині фіксується в селах Нігин та Кам’янка – по 8 осіб, в Кульчіївцях – 6, Княжполі – 5, – каже Лідія Іванівна. – Водночас за станом на 1 грудня у 18 освітньо-виховних закладах міста були зареєстровані випадки інфікування коронавірусом, а в районі – у 9.
І хоча, за словами лікарки, захворюваність поступово спадає, однак розслаблятися ще зарано. «Ми робили порівняльну діагностику з минулим роком, – коментує ситуацію Лідія Пономар, – то піки інфікування, як і цьогоріч, припали на березень-квітень та кінець жовтня – листопад. Нинішня стабілізація нових випадків госпіталізацій поки не означає, що коронавірус почне спадати. Зараз ми говоримо про перші позитивні ознаки. Водночас додаються ще й сезонні респіраторні захворювання. Тож потрібно завжди пам’ятати про індивідуальні засоби захисту, а ще краще вакцинуватися».
Серед речей, які могли спричинити початок стабілізації, вона називає суттєве підвищення вакцинації та вплив обмежень «червоної» зони.
«Всі вакцини від коронавірусу, схвалені ВООЗ, захищають від важкого перебігу хвороби, від ускладнень та смерті, – впевнена епідеміолог. – Про це свідчать результати багатьох досліджень. Але вакциновані люди все одно можуть захворіти. Якщо невакциновані, потрапляючи до лікарні, потребують здебільшого кисню, то для вакцинованих – це іноді неприємна, але переважно не страшна хвороба. Буває температура, слабкість, нежить, ломота, але, подібно до звичайних ГРВІ, ці симптоми не призводять до порушення дихання чи інших ускладнень. Найбільше уваги та лікування потребують люди зі супутніми хворобами, такими як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання. Серед вакцинованих COVID-19 діагностували в 961 жителя міста і району (за старим поділом). Та й серед них не лише ті, хто двічі вакцинувався, а й ті, хто отримав щеплення 1 раз. Із них 10 людей померло, в тому числі троє, які щепилися двома дозами. Ще раз повторюся, у більшості випадків це люди зі супутніми захворюваннями.
Наразі не існує специфічного лікування проти коронавірусної хвороби COVID-19, тому, щоб зберегти своє здоров’я, потрібно мінімізувати ризик або навіть унеможливити ймовірність інфікування. Це стає можливим саме завдяки проведенню масової імунізації населення».
НА КАМ’ЯНЕЧЧИНІ ТИХ, ХТО ОДУЖАВ, ВТРИЧІ БІЛЬШЕ
Як повідомляє обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України, 16 летальних випадків сталися на Хмельниччині за добу станом на ранок 9 грудня: по чотири – у Кам’янець-Подільському та Хмельницькому районах, ще 8 – у Шепетівському.
Загалом із початку пандемії в області від ускладнень коронавірусу померло 3095 осіб.
Лікарі зазначають, що переважна більшість померлих – літні люди, які мали супутні хронічні захворювання та патології.
Водночас на Хмельниччині за добу від COVID-19 одужали вдвічі більше, ніж захворіли. Вірус був підтверджений у 538 людей, у той час як одужало 1121. На Кам’янеччині цей показник втричі більший: занедужало 58 осіб, одужало – 169.
Завантаженість ліжкомісць з киснем у закладах, що надають допомогу хворим з COVID-19, по області складає 43,6%. В лікарнях перебувають 1264 хворих, 71 – з підозрою. Одужало 129135 осіб (91,2% від підтверджених випадків).
Не дивлячись на це, Кам’янеччина, як і вся Хмельниччина, поки не виходить із «червоної» зони карантинних обмежень. Про це розповів заступник голови Хмельницької облдержадміністрації Сергій Ткачук.
«Область, на жаль, ще має перевищення по двох показниках. А саме, це рівень захворюваності, який становить 526 осіб на 100 тисяч населення, а має бути для виходу з «червоної» зони менше ніж 75%. Також рівень госпіталізації в нас 66,5% при нормативному менш як 60%», – каже посадовець.
Сергій Ткачук також нагадав, навіть коли Хмельниччина перейде до «жовтої» зони, для невакцинованих осіб діятимуть посилені карантинні обмеження.
ПРОТЕРМІНОВАНУ ВАКЦИНУ УТИЛІЗУЮТЬ
Водночас на Хмельниччині через закінчення терміну придатності утилізують 690 доз вакцини від коронавірусу виробництва компанії AstraZeneca. Про це розповіла головна спеціалістка Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Світлана Лукаш. За її словами, препарат, у якого вийшов термін придатності, буде утилізований згідно з усіма правилами. Перед утилізацією вакцину дезінфікують.
«З близько 120 тисяч доз вакцини виробництва AstraZeneca, лише у 690 доз вийшов термін придатності. Ця вакцина непридатна, і вона буде утилізована», – каже Світлана Лукаш і додає, що 9 грудня вийшов термін придатності вакцини проти COVID-19 Moderna, якої на ранок 8 грудня було близько чотирьох тисяч доз.
За інформацією посадовиці, з дня на день в область повинні доставити близько 27 тисяч доз вакцини – 20 тисяч AstraZeneca та 7 тисяч Moderna. Наразі у достатній кількості є вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech та CoronaVac/Sinovac Biotech.
Надія ЄРМЕНЧУК.