НА РИНОК ЗА ПРОДУКТАМИ
Підготовка новорічно-різдвяного застілля. Як не крути, а це частина нашого буття, та й традицій ніхто не відміняв. Чи догодимо новому господарю року – Білому Металевому Бику, накриваючи святковий стіл?
У м’ясному павільйоні малочисельних покупців зустрічали, як дорогих гостей, пропонуючи м’ясце свині за 120-130 гривень (кілограм), середнє й скромненьке сальце пропонували за 30-20 гривень (усе в кілограмах).
Але наш народ нині голими, як то кажуть, руками не візьмеш, бо ж мережа наполегливо радить не дратувати Бика ні яловичиною, ні свининою.
Отож, і ми вирушаємо на пошуки курки, індички або кролика. Перша «просила» за себе 150 гривень, другий, зважаючи на розміри, пихато «вимагав» аж 300 гривень, а третій (тобто кріль) схоже на те, що постійно займався фітнесом, та все одно зазнавався, «призначаючи» собі ціну в 200 гривень.
Отож, узявши паузу на роздуми, зайнялися борщовим набором. Овочі поводилися доволі скромно: картопля – 7-8 гривень за кіло, бурячок з морквою віддавалися за 10 гривень, капуста майже задарма – 6 гривень за кіло. «Зашпорталися» уже на часникові: 5 голівок – дрібних, непоказних коштували 10 гривень, квасоля, котру ще тиждень тому продавали за 4-5 гривень, тепер подорожчала вдвічі (1 склянка), сметана (це чи не найголовніший інгредієнт) мала ціну 70 грн за півлітрову баночку. Між іншим, усякі там соління на кшталт маринованих грибочків, аджики тощо теж були «кусючими» – 70-80 гривень за літрову банку. Мабуть, великої каструлі не знадобиться, якщо хазяйка ризикне зготувати нашу національну страву з м’ясцем.
Щодо десерту, то тут уже хай кожний викручується як може, бо випічка теж буде не з дешевих: масло вершкове «тягне» до 200 гривень за кіло, звичайний грецький горіх у склянці (лущений) «оцінив» себе аж у 15 гривень, а за яйця (десяток) «хочуть» 45 гривень.
Звісно, намагаючись зекономити, мабуть, можна взяти усього потроху – скажімо, півкурки, двісті грамів сметанки, півдесятка яєць, півсклянки квасолі. Втім, не впевнена, що вам це вдасться. Днями провела експеримент, спробувавши купити 250 грамів нутряного сала (на 6 гривень). Почула на свою адресу, м’яко кажучи, далеко не схвальні репліки, хоча я не просила подарувати мені цей товар. Теж саме відбувається з яйцями, ковбасами.
Як тут не озирнутися на благословенний захід, де перед великими святами навпаки знижують ціни на продукти. Більше того, розфасовка їх можлива там і до ста, п’ятдесяти грамів. Таким чином «стіл» стає доступнішим усім верствам населення.
У зв’язку з вище зазначеним, хочеться зробити невеликий неліричний відступ. Коли дивишся наші «кулінарні» телепередачі на кшталт «Готуємо разом», «Їмо вдома» тощо, складається враження, що сценаристи й режисери їх мешкають десь на позаземній орбіті. Ось найсвіжіше – на одному із телеканалів два балакучих ведучих із захватом обговорюють новорічні страви. До прикладу, каре з ягняти в гранатовій глазурі й з овочами. Все так просто і легко в їхньому виконанні. А головне, як стверджують ці чарівники високої кухні, набагато дешевше ніж у ресторані. Та це ще кращий варіант, бо буває, що такі назви інгредієнтів видають, що в жодному словнику їх не знайдеш. Утім, інтернет нам усім в поміч. Завдяки йому можемо дістати оте «мудрене», що і не вимовиш його одразу, з Парижу чи з Риму – були би гроші.
А ось з цим то не у всіх складається. Пані Валентина, 71 рік, пенсіонерка ділиться: «21 грудня відсвяткували онучці день народження, тож донька сказала: «Мамо, те, що залишилось, у пакетики – і до холодильника, щоб могли ще Новий рік відсвяткувати».
Роман і Аліна (обидвом трохи більше як за тридцять, двоє дітей, він – безробітний, вона – на мінімалці) розповідають: «Ніжку на холодець купили за 25 гривень маленьку, але вистачить. Борщ буде пісним. Натушимо капусти. Картоплі відваримо: необтяжливо, та головне – настрій».
Болеслав Анатолійович, 62 роки, пенсіонер. Проблемою не переймається: «Швидше за все піду до когось у гості, так що вихід завжди є. Не варто засмучуватись».
Новий рік, як правило, вносить зміни в життя кожного, і мріється, щоби на краще. Бо як не кажіть, а прірва між людьми тривожить, коли в одному місці густо, а в другому – якось порожньо.
Лариса МАСЛОВА.