Хто відповість за бджолопад?

Все життя присвятити розведенню бджіл і в один день втратити чи не всю бджолину родину, дивитися як комахи повертаються до вуликів, та в безсилі падають прямісінько перед порогом своїх домівок, і не мати можливості їм допомогти, а опісля жменями виносити бджолиний мор, терзаючись в здогадках про причини масового падежу бджіл. В таку трагічну ситуацію потрапили нещодавно пасічники району.

За інформацією в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Кам’янець-Подільському районі Олександра Решетника, до них із заявою про лихо звернувся бджоляр зі стажем з Панівців Михайло Чорний. Як переповідає слова чоловіка посадовець, неадекватну поведінку, параліч та гибель комах він спостерігав 15 квітня, а за день до біди сусідні землі, що належать ТОВ «Енселко Агро», підживлювалися невідомою речовиною. Пан Михайло, що зуби з’їв на пасічництві, сам лікував комашок від хвороб, від побаченого бився в розгубленості, тому вважає, що бджоли потруїлися. Епізоотичне розслідування, проведене працівниками управління на місці події, підтвердило численну смерть комах. За результатами обстеження характерних видимих змін щодо підозри на інфекційні хвороби бджіл не виявлено. А от чи попадали медоноси від згубного впливу хімікатів, поки що залишається таємницею.

Жителі села наполягають на тому, що на той злощасний період припав інтенсивний обробіток полів згаданого підприємства. Проте Олександр Никифорович розповів, що перевірити цю версію проблематично: районний офіс товариства не йде на контакт та відмовився надавати будь-які відомості про застосування та вид хімічного препарату.

  • Нами відібрано проби патматеріалу для його дослідження в державній лабораторії ветеринарної медицини. Та відправити туди зразки неможливо через відсутність назви засобу, яким оброблявся грунт, – підкреслив керівник районної Держпродспоживслужби.

З початком небезпечного періоду для бджіл у зв’язку з активізацією весняно-польових робіт, внесенням до грунту добрив та обробітку насаджень бути пильними мають як аграрії, так і бджолярі. В нашому часописі від 31 березня ветеринари інформували громадськість про заходи недопущення отруєнь комах. Згідно з інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, перед фізичними та юридичними особами, які застосовують засоби захисту рослин, стоїть вимога повідомляти власників пасік про обробку за три доби до її проведення, а також вказувати отрутохімікат, що використовуватиметься, ступінь та термін дії токсичності, час і спосіб проведення обробки в радіусі 7 км від розміщення пасік. Хімполив дозволений лише в період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. У висновку управління Держпродспоживслужби значиться, що про наміри здійснення агротехнічних заходів із внесенням агрохімікатів з 18 по 25 квітня підприємство повідомило Пановецьку сільську раду лише 19 квітня. Цей факт нам підтвердив і сільський голова Анатолій Костюк. Та чи проводилися відповідні польові роботи аграріями напередодні, коли стався падіж бджіл, напевне говорити не доводиться. За словами Анатолія Миколайовича, ніякого повідомлення від орендарів на той момент не надходило.Тим часом виплутатися із зачарованого кола та вияснити причини загадкової смерті бджіл намагаються й у Рудській територіальній громаді, де за два дні у двох господарів загинуло 50 бджолосімей. Очільниця сільради Тетяна Криворучко розповідає, що 20 квітня про своє нещастя розповів один із пасічників, а наступного – загибель комах на своїй пасіці виявив і місцевий приватний підприємець. –         Таке горе із бджолами у нас сталося вперше. Для з’ясування обставин створено спеціальну комісію в сільській раді, обстеження провели й компетентні органи, тому чекаємо результатів експертизи. В нашій окрузі землю орендує значна кількість сільгосппідприємств і дійсно є проблема з інформуванням: одні до цього ставляться відповідально, інші махають рукою. Напередодні цієї жахливої ситуації ніхто оповіщення не проводив. Та чи дослухаються люди до рекомендацій та чи закривають вулики на час обмеження, теж питання, – говорить Тетяна Володимирівна.

У свою чергу в «Енселко Агро» відкидають усі звинувачення. Заступник директора з виробництва ТОВ «Енселко Агро» Олександр Огуй так прокоментував ситуацію:

– На жаль, беззаперечним є факт, що загибель бджіл сьогодні має глобальний характер у межах всієї країни. За офіційними даними, кожен третій рій на Хмельниччині перебуває на межі вимирання. Причини цього достеменно невідомі, їхнім дослідженням наразі займаються науковці.

Відповідно до листа Держпродспоживслужби у Кам’янець-Подільському районі, ситуацію, що склалася, могла спричинити діяльність підприємства «Енселко Агро» (Кернел).

Політика Компанії Кернел базується на повній відкритості й прозорості. Ми готові надати документи, які підтверджують безпечну діяльність підприємства «Енселко Агро». Всі засоби захисту рослин та добрива, які використовуються нами у сільськогосподарській діяльності, мають необхідні паспорти та сертифіковані в Україні, всіх країнах Європи та США.

Підприємство «Енселко Агро» (Кернел) завжди дотримується норм законодавства й перед обробкою посівів засобами захисту рослин (ЗЗР) попереджає пасічників про проведення таких робіт. Для цього підприємство офіційно повідомило сільські ради про проведення агротехнічних заходів з 18 по 25 квітня. Однак у період, протягом якого у селах Панівці й Тарасівка сталося вимирання бджіл, жодних робіт з використанням засобів захисту рослин на своїх посівних площах підприємство «Енселко Агро» (Кернел) не проводило через різке похолодання. Техніка Компанії вийшла на поля у вказаних селах тільки 25 квітня. Всі роботи із внесення ЗЗР було завершено цього ж дня.

Сподіваємося, що ми зможемо уникнути непорозумінь і владнати ситуацію шляхом конструктивного діалогу спільно з громадою, сільською владою і представниками держаних органів, – висловив надію Олександр Огуй.

Від чого ж покосило бідних бджіл, не залишивши їм шансу на життя? -У пошуку правди повинні бути зацікавлені усі, аби цей випадок став уроком на майбутнє.

Юлія ЛІЧКЕВИЧ.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар