ЯБЛУКА НА ВАГУ ЗОЛОТА, або Чому наш вітчизняний фрукт удвічі дорожчий за заморський делікатес

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Зустрів нещодавно на овочевому ринку старого приятеля – лікаря за фахом, який купував у сільської бабусі папіровки.
– Свіжозірвані, узяв три кілограми по 10 гривень, – пояснив знайомий, пакуючи яблука у поліетиленовий пакет. – А минулорічні бачив по якій ціні у магазинах? Жах! Від п’ятдесяти гривень і більше, і це у нас, на Поділлі, яке завжди славилося садівництвом і високими врожаями фруктів, – з пересердям мовив чоловік.

Обурення товариша ціновою політикою на популярний для українців плід для мене цілком зрозуміле, адже знаю, що він давно живе за висловом народної мудрості – «Хто яблуко в день зїдає, у того лікар не буває». Отож цей фрукт у нього чи не у щоденному раціоні, що рекомендує робити і своїм пацієнтам. Але ж чи по кишені він нині переважній більшості наших співвітчизників з їхніми жалюгідними доходами?

Під час підготовки цієї статті я побував у багатьох кам’янецьких супермаркетах. Ціни у кожному з них на яблука, на найбільшу скарбницю необхідних людині вітамінів і мікроелементів (як мені пояснювади продавці-консультанти, усі вони наші, вирощені в Україні – Голден, Делішес, Джанаголд, Айдаред, Гала, Муцу), як мовиться, космічні. А ось тропічний делікатес, який подолав не одну тисячу кілометрів через моря-океани, аби потрапити на кам’янецькі прилавки, вартує удвічі менше вітчизняного фрукту.

– Рік тому усе було навпаки – банани ми продавали по 27-29 гривень за кілограм, яблука – по 15-20 гривень, – пригадує продавчиня одного із універсамів з чималим асортиментом вітамінної продукції.

Цікавлюся в неї, чи користуються наразі, у середині літа, попитом «червонобокі» минулорічного врожаю? За словами господині «фруктового раю», здебільшого покупці віддають перевагу тропічним бананам, хоча і яблука на прилавку не залежуються, адже одне іншим не замінити.
– Працюю у цьому магазині четвертий рік і вперше спостерігаю ситуацію, коли вартість вітчизняних фруктів набагато вища імпортованих, – розповідає менеджер маркету Едуард.

– А все через їх неурожай як в Україні, так і в Європі в цілому, а менший врожай і, відповідно, менша пропозиція. По-друге, Україна постійно з жовтня по грудень нарощувала обсяги імпорту і зменшувала експорт, що теж не було несподіванкою для сезону з невеликим врожаєм. У січні після новорічного ажіотажу імпорт просів, але потреба в ньому знов почала зростати у лютому. У другій половині зими більшість українських мереж активно працювали із поляками, так мало б бути і в цьому сезоні, якби не карантин в країнах ЄС. Немаловажним є і те, що у нас була холодна і затяжна весна із приморозками, що призвело до неврожайності ягід, які б мали замінити яблука, запізнілого старту їх сезону.
Я б ще додав, і це не є ні для кого секретом, що суттєво «допомогли» злетіти цінам на українські яблука великі «накрутки» і націнки як посередників, так і власників торговельних мереж. Як повідав мені один із кам’янецьких фермерів, яблука на початку року він продавав по 10-12 гривень за кілограм, а уже на шляху до споживача їх вартість зростала більше ніж утричі.

Б’ють рекорди цьогоріч й ціни на абрикоси, які на Кам’янеччині називають морелями, і ростуть вони чи не в кожного селянина на обійсті або у саду. Через затяжну холодну весну втрачено більшу частину їх врожаю, а те, що вціліло, сьогодні коштує по 40-50 гривень за кілограм. По 20-25 гривень за літрову банку правили на ринку і за малину, що теж удвічі більше, аніж було у році минулому. Різко зросла в ціні і городина. Так, кілограм огірків з відкритого грунту, на вирощуванні яких в основному спеціалізуються на Тернопільщині та Буковині, кам’янчанам пропонують по 25-30 гривень. Подібна картина і з кабачками. Прикро, але дехто із реалізаторів завезеного товару високу його вартість пояснює не лише неврожайністю, спричиненою несприятливими погодніми умовами, цінами на пальне, а й… намаганням надолужити втрачене під час карантинних заходів. Так що багатьом мешканцям міста над Смотричем, мабуть, доведеться залишитися без свіжої овочевої консервації (трилітрова банка закрутки «ніжинських» чи «роднічка» з інгредієнтами до них за нинішніми цінами вартуватиме понад 60 гривень), або «зачистити» свої підвали і доспоживати минулорічні запаси.

Але повернемося до яблук, які найбільше смакують українцям, хоча відомо, що в багатьох народів з яблуками пов’язано безліч міфів, повір’їв, легенд, і навіть у райському саду саме яблуні відводилося найпочесніше місце. Отож, за різними даними, кожен українець з’їдає протягом року в середньому 25-30 кілограмів цього фрукту. Чи матимемо можливість спожити його стільки ж у році нинішньому, наскільки він подешевшає, чи не доведеться знову віддавати перевагу заморському продукту?

І тут прогнози садівників і продавців однозначні: яблука знову будуть у дефіциті та дорогі. Підтвердження тому – зовсім невтішні види на їх врожай на Кам’янеччині (й не тільки), де площа садів лише фермерських господарств займає понад 360 гектарів. Директор ПП «Гринчуцьке» Ніна Дубицька розповіла, що її 70-гектарний сад, до речі, розташований у найпівденнішій придністровській точці Хмельниччини, цього року буде малопродуктивним, а виною усьому є березневі та травневі заморозки, бездощові квітень і травень. За словами Ніни Федорівни, навіть те, що вродить, буде низької якості, не матиме товарного вигляду.

– Якщо минулими роками я збирав по 25 тонн яблук з гектара і більше, то цьогоріч, мабуть, і п’ятої частини від цього не буде, – бідкається ще один досвідчений фермер-садовод із села Гринчук Віктор Григоришен. – Дві хвилі весняних заморозків, бездощів’я зробили свою паскудну справу.

Погодні аномалії весни – початку літа чорним крилом зачепили переважну більшість садів і приватних селянських господарств жителів району.
– У кращі часи я мала від реалізації яблук як свіжих, так і сушених до п’яти тисяч гривень, а тепер не знаю навіть, чи щось припасу собі й онукам на зиму, адже майже усі плодові дерева у саду «ялові», як і в більшості односельців, – з сумом нарікає Ганна Іванівна, мешканка села Княжпіль.
Завжди славилися рясними яблуневими садами села Чабанівської сільської громади, і її мешканці не лише задовольняли власні потреби у вітамінній продукції, а й значну її частину реалізовували містянам.

– Прикро, але у цьому році через примхи погоди невтішні види на врожай фруктів десь у третини власників садів, особливо у кого ще старі насадження, так що багато сільчан, які розраховували на додатковий заробіток до мізерних зарплат чи пенсій, у розпачі, – каже секретар тамтешньої сільської ради Василь Мельник.

Разом з тим є й позитивна інформація. Більше того, керівник ФГ «Сад І.І.», що в селі Рункошів, Іван Сіньков сподівається, що у цьому році в очолюваному ним господарстві продуктивність фруктових насаджень може бути у тричі більшою у порівнянні з минулорічним урожаєм. Річ у тім, що коли були весняні заморозки, то у південній частині району яблуні вже цвіли, а у нього вони лише викинули бруньки, які стійко перенесли тодішнє нічне різке похолодання. Уже милує око своєю майбутнью врожайністю ще один багатогектарний фруктовий сад, також висаджений на теренах Староушицької ОТГ, що в селі Гораївка.

На жаль, на Кам’янеччині, власне і на Хмельниччині, таких фермерських господарств, приватних підприємств, одноосібників-садоводів, які б могли похвалитися гарними видами на цьогорічний врожай яблук, не так вже й багато.

Як поінформувала начальник навчально-консультативного відділу Департаменут розвитку промисловості та агропромислового комплексу облдержадміністрації Ванда Сердюк, нині в області висаджено близько 16 тисяч гектарів фруктових садів, з яких майже 14 тисяч плодоносять, на 4 тисячах гектарів вирощують фрукти сільськогосподарські підприємства. І якщо у північних районах області врожай яблук очікується на рівні минулорічного, то через весняні заморозки, бездощів’я на початку літа у південних і центральних регіонах він буде значно меншим. За інформацією всеукраїнських видань, неврожай яблук цьогорічного сезону очікується у більшості регіонів України. Отож, зі всією вірогідністю, знову більше смакуватимемо заморськими делікатесами, а не власними фруктами…

Василь ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар