Дивний експеримент. Мауглі навпаки

У 1931 році незвичний експеримент вирішила провести сім’я американських біологів — Уінтроп і Люелла Келлог. Прочитавши статтю про долю дітей, що росли серед тварин — вовків або мавп, біологи задумалися: а що, якщо зробити навпаки — спробувати виховати дитинча мавпи в людській сім’ї? Чи не наблизиться воно до людини? Спочатку вчені хотіли переселитися зі своїм маленьким сином Дональдом на Суматру, де неважко було б серед орангутангів знайти компаньйона для Доналда, але на це не вистачило грошей. Але Єльський центр з вивчення людиноподібних мавп позичив їм маленьку самку шимпанзе, яку звали Гуа. Їй було сім місяців, а Дональду — 10.

Подружжя Келлог знали, що майже за 20 років до їхнього експерименту російська дослідниця Надія Ладигіна вже намагалася виховувати, як виховують дітей, однорічне дитинча шимпанзе. Але за три роки так і не досягла успіхів в «олюднення». Але Ладигіна проводила досвід без участі дітей, і Келлог сподівалися, що спільне виховання з їхнім сином дасть інші результати. До того ж можна було припустити, що однорічний вік — це вже запізно для «перевиховання».

Мавпочку Гуа взяли в сім’ю і стали виховувати нарівні з Дональдом. Один одному вони сподобалися і незабаром стали нерозлучні. Експериментатори записували кожну деталь: Доналд подобається запах парфумів, Гуа його не любить. Проводили досліди: хто швидше здогадається, як за допомогою палиці добути печиво, підвішене до стелі посеред кімнати на нитці? А якщо зав’язати хлопчикові і мавпочці очі і покликати їх на ім’я, хто краще визначить напрямок, звідки йде звук? В обох тестах перемогла мавпочка. Зате коли Дональду дали олівець і папір, він сам почав щось карлякати на аркуші, а мавпочку довелося вчити, що можна робити з олівцем.

Спроби наблизити мавпу до людини під впливом виховання виявилися швидше невдалими. Хоча Гуа часто пересувалася на двох ногах і навчилася їсти ложкою, навіть стала трошки розуміти людську мову, вона приходила в замішання, коли знайомі люди з’являлися в іншому одязі, її не вдалося навчити вимовляти хоча б одне слово — «тато» і вона, на відміну від Доналда, не змогла освоїти простеньку забавку типу нашої «ладушки, ладусі».

Згодом експеримент довелося перервати, коли з’ясувалося, що до 19 місяців і Дональд не відзначався красномовством — він освоїв всього три слова. І що ще гірше, бажання поїсти він став висловлювати типовим мавпячим звуком на кшталт гавкання. Батьки злякалися, що поступово їхній хлопчик опуститься на карачки, а людський мову так і не освоїть. Тож мавпочку Гуа відіслали назад в розплідник.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар