ПРАВИЛА ВИБОРУ ЯКІСНОГО НАСІННЯ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР

Автор: | Опубліковано Поради Немає коментарів

Невдовзі розпочнеться довгоочікувана весна, а з нею й традиційні клопоти у тих громадян, які мають земельні ділянки й полюбляють на них поратись. А таких серед нас більшість, адже Богом дарована українцям щедра нива і їхня працьовитість відома у всьому світі. На жаль, війна вносить значні корективи в роботу як великих агропідприємств, так і звичайних селян, чи й жителів міст, які воліють урізноманітнити раціон власноруч вирощеною городиною.

Зважаючи на складний соціально-економічний стан, до наступного сільськогосподарського сезону слід готуватись ретельніше, ніж в минулі роки. Особливо це актуально щодо підбору насіння овочевих, баштанних рослин і кормових коренеплодів, адже ціни на нього зросли, а от до якості пропонованого посівного матеріалу, як показує досвід, запитань залишається багато.

Щоб уникнути придбання неякісного насіння, при купівлі рекомендуємо дотримуватись деяких правил.

ПІДБІР КУЛЬТУР ТА ВИБІР СОРТІВ

Значну роль у здійсненні задуму займає підбір культур та вибір сортів, якими буде засіяна ваша ділянка. Під час підбору сортів (гібридів) необхідно скористатися Державним реєстром сортів рослин, придатних для поширення в Україні, що розміщений на сайті Українського інституту експертизи сортів рослин. У реєстр занесено всі сорти сільськогосподарських культур, дозволених до використання в Україні, висвітлено інформацію щодо рекомендованих зон вирощування сорту, напрямків використання та груп стиглості. На 2023 рік до реєстру включено 3075 сортів овочевих культур. Тобто вибір сортів та гібридів є досить великим. Зауважу, що введення в обіг насіння сортів рослин, які не занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні, забороняється.

На цьому ж сайті за допомогою інформаційно-довідкової системи «Сорт» можна ознайомитись з офіційними описами сорту, що дасть змогу краще підібрати необхідний сорт.

ЯКІСТЬ НАСІННЯ

Крім сорту, не менш важливим є якість придбаного насіння. Покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати.

Існують чіткі стандарти, які регламентують вимоги до документації на насіння сортів і гібридів овочевих, баштанних рослин і кормових коренеплодів. Купуйте насіння, яке супроводжується документами, що підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002: сертифікатами, що засвідчують сортові та посівні якості насіння або довідкою про сортові та посівні якості.

Довідка має містити інформацію про:

  • назву підприємства, де придбано насіння;
  • назви та адресу підприємства, яке придбало насіння;
  • назву культури, сорту (гібриду);
  • рік збору урожаю, номер партії, схожість насіння, чистоту, вологість, походження насіння та термін дії сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння.

Дана норма визначена п.16 Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 26.02.2002 №57/188/84/105 «Про затвердження правил торгівлі на ринках».

Документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Насіння не повинно супроводжуватись документами, розмноженими копіювальною технікою (без «мокрої» печатки та підписів).

МАРКУВАННЯ УПАКОВКИ

Під час купівлі насіння необхідно також уважно роздивитися і самі пакети з насінням. Вони повинні бути промарковані.

Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння згідно з ДСТУ 6006:2002 збігатись з інформацією у документах.

На пакуванні повинна відображатись інформація:

  • культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва, дані про партію вказуються в сертифікаті, що засвідчує його сортові якості.

На упаковці з протруєним насінням повинен бути напис «Протруєно».

ТЕРМІН ЧИННОСТІ ДОКУМЕНТІВ

Потрібно звернути увагу на строк чинності документів. Термін дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів, становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці.

Власник насіння відповідає за якість реалізованого насіння і в разі закінчення терміну дії документів має звернутися до акредитованої лабораторії для повторної перевірки посівних якостей насіння. Перевірку показників якості насіння можна здійснити в Державній установі «Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Симона Петлюри, 48, тел. 0972978585.

На вимогу покупця, продавець (суб’єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

Також раджу зберігати пакування від придбаного насіння та документ, що підтверджує факт купівлі.

При дотриманні цих умов можна буде пред’явити претензію, якщо товар виявиться неякісним.

Сподіваємось, що дані рекомендації допоможуть вам зорієнтуватись і вберегтись від нечесних підприємців.

За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь за телефонами до спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області: м. Кам’янець-Подільський – (03849) 4-14-14; м. Хмельницький – +38 (0382) 65-07-34, 67-15-25.

Даний матеріал носить лише роз’яснювальний, інформаційний характер та не містить нових правових норм.

Микола СТРЕЛЬБІЦЬКИЙ,

головний спеціаліст відділу контролю в сфері

насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки

Головного управління

Держпродспоживслужби

в Хмельницькій області.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар