Корові під час запуску дають дерть і крейду

Автор: | Опубліковано Поради Немає коментарів

Корові потрібні догляд, увага, ласка. А коли вже має телитися, то цілодобово перебуваєш біля неї. Треба пильнувати, щоб зібрати навколоплідні води. Коли корова отелиться, дати їй їх випити, щоб краще очистилася, – каже Анатолій Мандзуля.

Чоловік за фахом ветеринар. Тримає 4 корови й 2 телиці. За 6 тижнів до очікуваного отелення переводить корову на 3-4 дні лише на солому. Це допомагає їй піти в запуск – перестати доїтися.

– Два місяці до отелення корова повинна відпочити. Тоді буде краща продуктивність. Поки вона в запуску, це не означає, що її вже можна абияк годувати, бо не доїться. Вона повинна мати силу, щоб розтелитися. І перегодовувати теж не треба, бо теля буде великим і ускладнить отелення. Окрім сіна, у період запуску даю два кілограми дерті й столову ложку крейди щодня. Це кальцій для кісток. Якщо дати більше крейди – не страшно, бо організм візьме стільки, скільки йому треба. Зайве вийде, – пояснює ветеринар.

Як тільки корова отелиться, їй, окрім навколоплідних вод, дають випити 2 л теплої води зі склянкою цукру та двома сирими яйцями. Це допоможе їй зміцніти й встати.

– Має вставати відразу. Потім вона собі ляже. Після того, як поп’є, потрібно її подоїти. Другий раз зробити це найближчим часом згідно з попереднім режимом доїння. Перше молозиво містить усю таблицю Менделєєва. Півлітра молозива зразу треба випоїти теляті. Корові теж дають, але літр молозива розводять двома літрами теплої води. Багато їй пити не можна, бо вим’я розпирає, воно затвердіє, і тоді корову доведеться лікувати протягом 2-3 тижнів, – попереджає фахівець. – Через 1,5-2 години можна давати пити по 2-3 літри.

Через 4-8 годин після отелення корова має очиститися, але не пізніше ніж через добу. У цей час треба пильнувати, щоб не з’їла очисток, бо здохне. Його закопують під фруктове дерево або в гноярку.

– Після отелення корова 3 дні має їсти сухе сіно й пити по 4 л теплої води через кожних 2 години. Уже на 4 день їй можна збільшувати кількість води й потроху вводити в раціон суху дерть. Щодня додавати по жмені, – уточнює Анатолій Мандзуля. – Коли корова вже входить у звичний режим і дає 20 літрів молока за день, то вона в мене і з’їдає 6 кілограмів дерті. Змішую в рівних пропорціях овес, пшеницю, жито, кукурудзу й макуху. Змелюю на спеціальному міксері.

На час отелення в хліві має бути чисто й припасено соломи, щоб можна було в разі потреби швидко підстелити. Також виносять вила від гною, відра й інші предмети, об які може поранитися теля. Деякі господарі приносять свячену воду й вмивають нею новонароджене теля, доливають корові у випій, кроплять її та приміщення.

– Хто на які видумки гаразд. Кажуть, що в перші три дні, як отелиться корова, не можна нічого з дому ні давати, ні позичати. А в мене чотири корови і я тричі на тиждень на базарі, то як можу так робити. Але коли дають за це гроші, тоді можна. А даром – ні, – ділиться господар. – У селі люди по-сусідству приблизно знають, у кого коли має телитися корова, то цього дня навіть не йдуть, щоб не відволікати.

Теляті обтирають мордочку й звільняють дихальні шляхи від слизу. Одразу мокрим кладуть до корови, щоб вона його облизала. Як тільки видоять молозиво, дають теляті 0,5 л із соски.

– Краще не пускати до корови, щоб потім не гризло за дійки зубами. І можна контролювати, скільки теля випило, – радить Анатолій Мандзуля. – Через 2-3 години теля вже підводиться. Йому треба допомогти зробити перші кроки. Випоювати по 2 л молока тричі на день.

Не можна давати холодне молоко. Видоїли корову й одразу дати теляті. Інакше в нього буде пронос.

Ярослав СОЛОГУБ.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар