ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ
Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні – червні та серпні – жовтні.
Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.
За повідомленням генерального директора Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, головного державного санітарного лікаря Хмельницької області Миколи Габрикевича, від початку 2025 року на дослідження до лабораторії особливо небезпечних інфекцій установи надійшло 24 кліщі, 11 з яких виявилися інфіковані бореліями. Зокрема, 2 комахи доставили з Хмельницького району та 9 — з міста Хмельницький.
Відповідно до офіційних даних, за 3 місяці 2025 року у Хмельницькій області хворобу Лайма підтвердили у 18 осіб: 3 людини — з Шепетівського, 4 — з Кам’янець-Подільського та 11 — з Хмельницького районів.
За аналогічний період минулого року на Хмельниччині на хворобу Лайма занедужали 5 осіб: 1 — з Шепетівського та 4 — з Хмельницького районів.
У минулому році в Кам’янець-Подільському районі безпосередньо було зареєстровано 17 випадків укусів кліщів, в 13 випадках лабораторно підтверджено бореліоз.
Кліщ може триматися на людині чи тварині до 12 днів. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ стає більшим.
Що робити, якщо помітили кліща на тілі? Насамперед, потрібно його витягти. Якщо є змога, краще зверніться до лікаря, якщо ні — вилучіть самі. Не потрібно змащувати його спиртом, рідиною для зняття лаку, олією, вазеліном. Не треба випалювати кліща цигаркою чи сірником, не можна виймати голіруч. Найкращий спосіб – це намилити ватку чи серветку, а потім протерти місце укусу кліща. Кліщ безболісно залишить вашу шкіру. Після чого промийте місце укусу антисептиком чи водою з милом.
Точно не можна визначити, чи заразив вас кліщ. Він міг не встигнути вкусити та передати хворобу. Міг узагалі не бути інфікованим.
Спостерігайте за своїм станом протягом трьох тижнів, вимірюйте температуру. Якщо з’явився висип або симптоми, схожі на грип, негайно зверніться до лікаря.
У Кам’янець-Подільському районному відділі ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України», що знаходиться за адресою вул. І. Виговського, 30 а, можна здати на дослідження кліща, якого витягнули зі шкіри, на наявність інфекції. Бажано, щоб кліщ був живий, або хоча б була голова комахи. Процедура платна і коштує 250 грн.
Олеся МИХАЛЬЧИК.