ПРИРІСТ ВИБОРЦІВ У ГРОМАДІ
У результаті зміни виборчої адреси приріст виборців у Слобідсько-Кульчієвецькій громаді становить 2,5%. Як з’ясували спостерігачі ОПОРИ, лише за трьома адресами в селах Мукша Китайгородська та Слобідка-Кульчієвецька додалося 74 виборці. Таке нетипове збільшення кількості осіб з правом голосу може свідчити про спробу фальсифікацій на виборах у громаді.
Відповідно до інформації з Державного реєстру виборців Слобідсько-Кульчієвецька сільська громада стала лідеркою на Хмельниччині за кількістю виборців, які змінили свою виборчу адресу в громаду. В результаті зміни виборчої адреси тут додалося 287 осіб з правом голосу, що становить 2,5% від кількості виборців у громаді станом на 31 липня 2020 р. Тоді, за даними Держреєстру, тут було зареєстровано виборчу адресу 11426 виборців.
Порівнявши цифри з сайту Держреєстру станом на 31 липня та 30 вересня 2020 р., спостерігачі ОПОРИ виявили аномальний приріст виборців у таких селах Слобідсько-Кульчієвецької сільської громади, як Слобідка-Кульчієвецька (72 виборці – 10%), Мукша Китайгородська (115 виборців – 5,5%), Оленівка (15 виборців – 4,2%) і Тарасівка (14 виборців – 3,8%).
Зважаючи на те, що традиційно явка виборців у регіоні становить близько 50% (парламентські вибори 2019 – 53,12% у Хмельницькій області; місцеві вибори 2015 року – 51,4% у західних областях), таке збільшення кількості виборців може позначитися на результатах виборів у громаді.
Спостерігачі відвідали села громади, в яких зафіксовано найбільший приріст виборців, – Мукшу Китайгородську та Слобідку-Кульчієвецьку, де ознайомились з попередніми списками виборців. З’ясувалося, що в Мукші Китайгородській лише за двома адресами додалося 60 виборців: 46 за однією та 14 за іншою.
У Слобідці-Кульчієвецькій за однією з адрес вказано 14 виборців. За словами мешканця цього будинку, про співмешканців йому нічого не відомо.
«Збільшення кількості виборців у громаді на 2,5% напередодні виборів є нетиповим на фоні інших громад області й може свідчити про ймовірність фальсифікацій», – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик.
Як повідомила ОПОРІ начальниця сектору комунікації ГУНП в Хмельницькій області Інна Глега, до поліції надходила заява з приводу ситуації щодо приросту виборців у Слобідсько-Кульчієвецькій громаді. Станом на 15 жовтня проводиться перевірка. Чи буде відкрито кримінальну справу, залежить від результатів перевірки.
Зазначимо, що відповідно до частини 1 статті 158 Кримінального кодексу України умисне подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про виборців, умисне внесення неправдивих відомостей до бази даних Державного реєстру виборців, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в базі даних Державного реєстру виборців, чи інше несанкціоноване втручання у роботу бази даних Державного реєстру виборців – караються позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. Відповідно до частини 4 цієї статті такі дії, вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, службовою особою з використанням службового становища, кандидатом на виборах, представником чи уповноваженою особою політичної партії, місцевої організації політичної партії, довіреною особою кандидата на виборах або офіційним спостерігачем, або у разі якщо такі дії призвели до неможливості встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці, у відповідному виборчому окрузі чи до визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, – караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
За інформацією сайту www.oporaua.org