Про роботу медзакладів Хмельниччини
На Хмельниччині голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак інформувала засоби масової інформації про проведення моніторингу роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій в області та важливість дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.
За її словами, нова система фінансування надання медичних послуг стимулює заклади охорони здоров’я до змін, технічного та професійного вдосконалення, впровадження інновацій та підвищення конкурентоспроможності. Водночас вона потребує і контролю. Тож НСЗУ проводить два види моніторингу – автоматичний (проводиться постійно дистанційно в електронній системі охорони здоров’я) та фактичний (плановий або позаплановий, передбачає візити в медзаклади або аналіз їхніх документів).
Так, до планового моніторингу у першому півріччі 2024 року за пакетом «Медична допомога при пологах» потрапили два заклади Хмельницької області: Славутська міська лікарня ім. Ф.М. Михайлова та Дунаєвецька багатопрофільна лікарня.
У той же час автоматичний моніторинг виявив достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів у медзакладах Хмельниччини. Тромболітичні препарати, введені пацієнтам вчасно, допомагають попередити ураження головного мозку та значно полегшити процес реабілітації. Найвищі показники застосування тромболітиків у таких лікарнях нашої області:
– Городоцька багатопрофільна лікарня – 17% у 2024 році (у 2023 році – 25%);
– Шепетівська багатопрофільна лікарня – 16% у 2024 році (у 2023 році – 13%);
– Кам’янець-Подільська міська лікарня – 16% у 2024 році (у 2023 році – 10%);
– Славутська міська лікарня ім. Ф.М. Михайлова – 15% у 2024 році (у 2023 році – 13%);
– Дунаєвецька багатопрофільна лікарня – 15% у 2024 році (у 2023 році – 9%);
Волочиська багатопрофільна лікарня – 15% у 2024 році (у 2023 році – 12%).
Додамо, що в середньому по Україні показник застосування тромболітичної терапії складає 10%.
Також серед позитивних результатів автоматичного моніторингу на Хмельниччині, очільниця НСЗУ назвала дотримання правильного маршруту пацієнтки під час надання допомоги при передчасних пологах у всіх медзакладах, законтрактованих за відповідним пакетом з НСЗУ.
Проте в той же час у п’яти медзакладах Хмельницької області у 2024 році приймали пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом:
– Волочиська багатопрофільна лікарня – 82 пологів, 24 з них – кесарів розтин;
– Полонська міська багатопрофільна лікарня ім. Н. С. Говорун – 50 пологів, з яких 10 – кесарів розтин;
– Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 15 пологів, з яких 6 – кесарів розтин;
– Летичівська багатопрофільна лікарня – одні пологи;
– Новоушицька багатопрофільна лікарня – одні пологи.
«Моніторинг дає можливість НСЗУ бачити реальний стан справ у лікарнях. Ми бачимо де не закуповують ліки, де не роблять тромболітичну терапію, де не працює безоплатно КТ. І з усіма цими лікарнями ми працюємо для приведення їхніх послуг у відповідність до умов договору. НСЗУ визначає вимоги до медичних закладів на основі міжнародних стандартів, і відповідність цим вимогам забезпечує якість і безоплатність медичної послуги. За результатами моніторингу ми ведемо роботу з закладами, адже ми зацікавлені в тому, щоб були налагоджені правильні маршрути пацієнтів, щоб вони отримували послуги безоплатно та в повному обсязі», – каже голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Окрім забезпечення права пацієнта на безоплатні та якісні медичні послуги, моніторинг допомагає також контролювати цільове використання лікарнями бюджетних коштів. У шести лікарнях Хмельниччини автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій». Серед них – два медзаклади з Кам’янеччини:
– Багатопрофільна центральна районна лікарня Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради – 38 ЕМЗ;
– Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 34 ЕМЗ.
Цим медзакладам перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.
Очільниця НСЗУ також провела нараду з головами територіальних громад – власниками закладів спеціалізованої медичної допомоги та надавачами спеціалізованої медичної допомоги Хмельницької області. Під час спілкування учасникам роз’яснили шляхи вирішення ключових проблемних питань та обговорили основні порушення під час реалізації Програми медичних гарантій.