Кам’янеччина відкривається археологам
Цього року архітектурно-археологічна експедиція під керівництвом Павла Нечитайла продовжила дослідження на території міста. Далі коротко – про розкопки та цікаві знахідки.
У 2018-му здійснено розкриття фундаментів втраченої історичної забудови на ділянках по вулиці Успенська, 2 та Татарська, 17/1. На останній археологи виявили нашарування періоду Кам’янецького еялету, XIII-XIV, XV та XVII-XVIII ст., кам’яне мощення середини XVIII ст.
Під час проведення археологічних робіт на вулиці Зарванській та Довгій вдалося зафіксувати залишки водопроводу міста XIX ст., які були репрезентовані керамічними трубами, а також мощення XVII ст. Наразі археонагляд проводиться на Троїцькій, 4а.
У червні ще одна експедиція за участю співробітників історичного музею-заповідника під наглядом Лариси Виногродської проводила дослідження на території Старого замку. В результаті віднайдено фундаменти костелу святого Станіслава, склепик Миколая Потоцького та частину фундаментів Покровської церкви. Несподіванкою виявився некрополь, який датується кін. XII-XIII ст. (зафіксовано 19 поховань), що свідчить про існування церкви на території укріплення вже в XIII ст., а не XIV ст., як вважалося досі. Виявлено археологічні нашарування трипільської культури, пізнього етапу чорноліської культури IX-VIII ст. до н.е., давньоруського часу та доби пізнього середньовіччя.
Цього року група археологів на чолі з Ігорем Стареньким здійснювала й обстеження околиць міста – Довжка, Зіньківців, Підзамча. Зафіксовано сліди трипільської культури, раннього залізного віку, давньоруського часу. В околицях села Баговиця досліджувалося багатошарове поселення, представлене матеріалами доби мезоліту-неоліту, Трипілля, часу пізньої бронзи, раннього залізного віку.
На території Бакотського скельно-печерного монастиря досліджено давньоруське поховання чоловіка віком 30-40 років, а також об’єкт II пол.-I пол. XIII ст., який знаходився на території примонастриського некрополя. На вершині Білої гори виявлено кременеобробний центр доби мезоліту-неоліту. Наразі матеріали опрацьовують фахівці Інституту археології.
Археологічні дослідження тривають. А Кам’янець чекає на нові знахідки.