ДЕ ПОХОВАНО ЮЗЕФА РОЛЛЄ?
Повертаюся до надрукованої статті в газеті «Край Кам`янецький» від 15 липня 2022 року. Риторичний мій вигук, що був на початку – «На Зіньківцях!» – так і завис у повітрі… Але ще в Лету поки що не канув. Бо ми тепер діємо як сформоване Подільське українське історико-краєзнавче Товариство «АДСКРІПТУС» імені Юзефа Роллє і, власне, вивчаємо усе, що пов’язане з його життям і творчістю. Тому місце поховання, ця «засекречена» часом місцина, для нас і досі є великою загадкою.
Ми маємо в Кам`янці поважний історичний факультет університету ім. І. Огієнка. Маємо і поважне Польське товариство, утворене ще тридцять років тому при кафедральному католицькому костелі св. Петра і Павла (до речі, також назване на честь видатного нашого кам`янчанина). Однак виникає запитання: чому і досі не встановлено хоча б пам’ятного знака на Польськофільварецькому кладовищі, де, за твердженням науковців, була могила Юзефа Роллє?!
Отож, сумніви… А сумніватися є чому.
Польськофільварецьке кладовище? А де воно було розміщено в ХІХ столітті? Давайте поглянемо в Інтернет. Отож читаємо у Вікіпедії: «Розташоване на Польських фільварках на захід від Нігинського шосе. На ньому стоїть костел Пресвятого Серця Господа Ісуса, збудований у ХІХ столітті». Автор сторінки – Олег Будзей, за джерелами Олександра Прусевича. І додано карту, де воно було розміщене. Але на карті інша позначка: за адресою «вулиця Драгоманова»!
Спантеличені? Я також. Однак подорожуємо далі в часі та вулицями Кам`янця… Знову намагаюся відкрити гуглівську інформацію «Польськофільварецьке кладовище», і на цей раз подано світлину іншу: скромна зупинка для маршруток біля колишнього заводу К-ПЕМЗ по Хмельницькому шосе, і тут же прописана адреса на латині: «Drahomanov street». А поряд така позначка: «Немає перевірених версій цієї сторінки». А хіба ж немає кому? Щоправда подейкують, що Кам`янець – це місто, де багато наукових мужів спочатку дуже люблять себе в науці, а потім саму науку…
Давайте ж, незважаючи на це, звернемося ще до Олександра Прусевича. І хоча його історія про Кам`янець-Подільський і досі чекає перекладача з польської на українську мову, наші науковці якось долучаються до власного довільного перекладу… А чи помітив хтось з них, що розділ, де мовиться про кам`янецькі цвинтарі у книзі Прусевича, наче немає початку, а розповідь йде зі середини, якась розірвана, недомовлена? Саме такою наш читач побачив книгу Олександра Прусевича в 1915 році. А чи відомо вам, що початок розповіді про кам`янецькі цвинтарі він надрукував у журналі «Литва і Русь» у перших трьох номерах за 1912-й рік? З невідомих причин цей початок не був включений у саму книгу, якою ми тепер володіємо. Та й як володіємо? Їх у місті є два передруки – і то лише польською мовою.
А що ж Зіньківці? На цвинтарній брамі тут вміщено плиту з датою його створення – 1896-й рік. Сумнівно і це. Бо коли на початку літа два працівники-ентузіасти з комунгоспу вирубували багаторічні хащі, які поховали в гущавині і старі, і нові могили, перед нами відкрилися давні поховання, і на одній з плит ми прочитали дату: «1870-й рік»…
То де ж поховано Юзефа Роллє?
Насамкінець хочу поділитися з вами перекладом з краківської газети «Час» за 13 вересня 1894 року, яку мені надіслав перший бібліограф Юзефа Роллє, вчитель історії Білянської школи, що на Вінничині, Василь Черняк. Текст додаю повністю і без скорочень:
«З Каменьца Подольского пишуть: 22 серпня на тутешньому римо-католицькому цвинтарі відбулося освячення пам’ятника на могилі заслуженого письменника «Д-ра Антонія» – Юзефа Роллє («Д-ра Антонія Й.»). Цього дня зібралися представники місцевого «Товариства лікарів», в якому Роллє був почесним членом, а також друзі. З близьких померлого був лише один син, бо родина померлого недавно покинула Кам`янець і виїхала за кордон. Пам`ятник, поставлений на могилі д-ра Роллє, складається з великих розмірів плити з клеванського мармуру, дуже лагідно відполірованої і покладеної на фундамент з місцевого каменю. Напис на ній повідомляє про ім`я небіжчика, день народження і день смерті. І більше нічого. Місцевий фотограф Грейм зробив світлину пам’ятника та гурту присутніх, котрі зібралися зробити останню послугу людині, котра залишила після себе добру пам’ять і багату наукову спадщину. Цінну та різноманітну колекцію старожитностей, як ось ці: меблі, картини, монети, бронзи та порцеляни, зібрані д-ром Роллє, розкупили місцеві мешканці. Значну частину предметів придбав О.Орловський з Ярмолинець Проскурівського повіту».
Юлія ЛИСКУН, голова Товариства «АДСКРІПТУС» імені Юзефа Роллє.