Ідеальні горіхи ростуть в Боришківцях

Автор: | Опубліковано Економіка 1 Коментар

Горіхи не даремно вважаються вітамінною бомбою, бо в своєму складі містять багато корисних і поживних елементів. А ще кажуть, якщо з’їдати 5 горішків вдень, то до лікаря можна не ходити. За це вони здобули високу популярність у світі. Збільшення попиту на них, стрибок у ціні та експортний потенціал України за останні роки спровокували горіховий прорив і в нашій державі, а виробництво продукції склало 100 тисяч тонн у рік. Все більше фермерів кладуть оком на цей вид господарювання, а ще працюють над удосконаленням якості, урожайності та інтенсивності сортів волоського горіха.

Є такий першопрохідець і на Кам’янеччині, який знайшов свій горіховий «ідеал» й взявся його розвивати. Мало кого здивуєш, що ним виступив директор ПП «Деметра-2010» Анатолій Зелениця, битий вовк у сільськогосподарському секторі, який не боїться ризикувати, аби справа була і улюбленою, і рентабельною. Займається рослинництвом, має досвід тваринництва, а віднедавна ще й долучився до садівництва та в 2012 році заклав сад низькорослих і швидкоплідних горіхів. Нині на 6-гектарній плантації поряд з найстаршими деревами зріють 5- та 3-річні, поза цим також вирощується на 4,5 га фундук. Хто має на своєму подвір’ї типовий волоський горіх, той знає, що він росте без надлишкової уваги до себе та зайвих капризів. Поряд з цим, мабуть, мрією кожного господаря є вирощувати горіх компактний, а не габаритний, котрий не лізе у вікна, не налягає на проводи електроліній, і з якого збирати врожай – одне задоволення, достатньо лише протягнути руку.

  • Маючи ціль створити сад і дізнавшись про характерний сорт горіхів, не міг пройти повз. Завдяки своєму низькому росту дерево легше обробляти, а рання форма плодоношення дозволяє зав’язуватись плодам вже на наступний рік після посадки. Щойно вони сягають півметра метра від землі – на них уже з’являються горішки, – відмічає неабиякі переваги низькорослих та швидкоплідних горіхів Анатолій Зелениця.

Хоч горіх росте мініатюрним, проте на плоди не скупиться. Його родючість пояснюється тим фактором, що він цвіте по всій площі крони. Тобто плодоносні пагони розвиваються не лише з верхніх бруньок, але й з наступних бічних. А ще він відзначається високою морозостійкістю, що важливо для примхливої горіхової культури, та виходом ядра, яке легко дістати.

  • На п’ятий рік дерево дає 3 кг горіха. Якщо середня посадка швидкоплідного вважається 300 насаджень на гектар, то з такої ділянки отримаєм 1 тонну сировини, – про економічний зиск зауважує Анатолій Володимирович. – При тому, що звичайний грецький починає плодоносити лише в десятилітньому віці.

Але для такого фаната свого захоплення як Анатолій Зелениця було б замало посадити сад та зупинитися на досягнутому. Ще 2 га площі в його господарстві зайняв ексклюзивний горіх власного щеплення, або як його іменують «Боришківський», який увійшов у четвірку видів низькорослих швидкоплідних горіхів, вперше занесених у державний реєстр сортів. Експериментальну роботу тут здійснюють у спеціальному розпліднику шляхом відбору дерев кращої якості, форми та ефективності, адже навіть ідеальному не має меж досконалості.

  • Вирощені саджанці йдуть на продаж. В основному реалізуємо через нашу горіхову асоціацію. Є як постійні клієнти, так з’являються і нові. Намітилася тенденція розводити такі горіхи у приватних домоволодіннях, – розповідає селекціонер-практик.

Як він наголошує, немає сьогодні жодних проблем зі збутом самих плодів, приміром як з яблуком, і ціна тримається на рівні. Але вигода відчутна, якщо постачати на ринок чищений товар. З шкаралупою втрачається 50% прибутку. До того ж шкаралупу можна використовувати як тверде паливо, або добриво.

Наразі в боришковецькому саду кипить робота: з 15 червня по 15 липня триває літня обрізка і формування горіха. Відкриті рани до холодів заживуть, а центр дерева укріпиться поживними речовинами. Як відбувається цей процес і справжній майстер-клас від Анатолія Зелениці можна було побачити під час Всеукраїнської горіхової конференції «Український горіховий ідеал: міф чи реальність. Низькорослі швидкоплідні горіхи, очікування та перспективи. Перші практичні результати». 20 червня представники міністерства агрополітики та продовольства України, горіховоди-професіонали та садівники-аматори з різних регіонів країни, а також Польщі та Сербії обговорили тенденції розвитку галузі, економічне обгрунтування та сучасні підходи вирощування швидкоплідних горіхів, захист культур від шкідників та хвороб в стінах Подільского державного аграрно-технічного університету, а практичний курс якраз провело ПП «Деметра-2010».

Незважаючи на ще короткий стаж у горіховому ремеслі, воно в руках Зелениці зарекомендувало себе перспективною сферою діяльності, а ризик виправдав усі побоювання. Тож показово, що біля ста осіб не пошкодували ні часу, ні коштів і приїхали в гості на Кам’янеччину за досвідом. Гарною новиною для усіх стала інформація про запровадження державної підтримки горіхівництва.

– Ми не хочемо, щоб ви економили на хорошому посадковому матеріалі й допоможемо купувати висококласний саджанець за доступною ціною. Середня його вартість на ринку оцінюється в 400 грн, з яких ми компенсуємо понад 3 сотні. Фермеру залишиться відшкодувати всього біля ста гривень, – офіційно заявив чиновник з профільного міністерства.

Юлія ЛІЧКЕВИЧ.

Поділитися в соціальних мережах
Коментар
  1. Posted by Svyatoslav

Додати коментар