Битва за світло

Автор: | Опубліковано Економіка Немає коментарів

У червні Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна за допомогою партнерів має намір побудувати у 2024 році до 1 гігавата (ГВт) газової маневреної генерації та ще 4 гігавати у найближчі роки. Тож наша держава прискорено рухається вперед у реалізації планів, спрямованих на забезпечення енергетичної незалежності країни.
За словами заступника міністра енергетики України Миколи Колісника, наразі частина об’єктів вже знаходиться на стадії підключення до енергосистеми, тоді як інші активно будуються. Колісник підкреслив, що програма реалізується в комплексі і передбачає встановлення таких об’єктів фактично в кожній області України. Це відповідає стратегічному плану забезпечення стабільності електропостачання в умовах геополітичних викликів та енергетичної кризи.
Разом з тим, втрати потужностей українських електрогенеруючих об’єктів через російські удари складають орієнтовно 9 ГВт, що підкреслює необхідність розвитку внутрішніх резервів енергопостачання.
Підтримати країну енергетично у найважчі часи взялися і на Кам’янеччині. Зокрема ТОВ «Еко-Футуре «Кам’янка», де директором Станіслав СМОРЖЕВСЬКИЙ. Товариство спеціалізується на залученні інвестицій для встановлення та експлуатації сонячних електростанцій, тобто розвиток зеленої енергетики. На Кам’янеччині з їхньою допомогою успішно працюють сонячні електростанції у Старій Ушиці, Рихті, Заваллі. Наразі є плани щодо встановлення аналогічної у Слобідсько-Кульчієвецькій громаді. Тож чи вдається втілити задуми у життя, дізнаємося з перших вуст.

 

– Станіславе Броніславовичу, що спонукало Вас під час війни, коли ворог цілеспрямовано нищить нашу енергосистему, взятися за встановлення відновлювальної енергетики?
– Війна не тільки не зупиняє наше прагнення здійснити «зелений перехід», а навпаки, прискорює цей процес. Песимістичний сценарій полягає в тому, що росіяни будуть з якоюсь періодичністю завдавати нових і нових пошкоджень енергосистемі і питання буде полягати в тому, наскільки наша система ППО буде здатна зменшити швидкість цих пошкоджень. Також буде важливо, чи матиме українська енергосистема відповідний ресурс для того, щоб швидко відновлюватись.
Вважаю, потрібно будувати й нові електростанції. Вони мають замінити ті енергоблоки, які дуже сильно пошкоджені і їх відновлення займе багато часу. Тим більше, що й Президент України на цьому наголошує.
– Однак, лише бажання у цій справі замало… Чому саме обрали Слобідсько-Кульчієвецьку громаду і які конкретні кроки у цій справі уже зроблено?
– Ще у 2019 році депутатами Кам’янської сільської ради ТОВ «Еко-Футуре «Кам’янка» був наданий дозвіл на оренду земельної ділянки 23,8 га під будівництво сонячної електростанції на 20 МВт. Ми виготовили всю необхідну документацію і готові були приступити до реалізації плану. Та цьому на заваді спочатку стали вибори, далі ковід, війна…
А в 2023 році рішенням сесії Слобідсько-Кульчієвецької громади, без нашого відома, на цю земельну ділянку змінюють цільове призначення – під будівництво індустріального паркінгу. Щоправда, зі слів голови сільської ради Юрія Волощука, згодом новий інвестор відмовився.
Тож у вересні 2024 року я звернувся знову у Слобідсько-Кульчієвецьку територіальну громаду, аби отримати дозвіл на оренду земельної ділянки під будівництво сонячної електростанції.
Тим більше, що заручився підтримкою іноземних інвесторів. Разом з тим, мав розмову з сільськими депутатами, які казали, що підтримають під час голосування за це питання. Хоча, дехто з них сумнівався, чи вдасться зібрати необхідний кворум, аби сесія відбулася. Бо, за їхніми словами, люди із земельними питаннями можуть близько року очікувати на їх вирішення.
Мені «пощастило» більше. Питання про надання дозволу оренди земельної ділянки під будівництво сонячної електростанції було винесене на чергову сесію, яка відбулася 30 жовтня, майже через півтора місяця від моменту мого звернення.
– І як, сонячній електростанції бути?
– На жаль, ні. Не вистачило голосів. Із 14 присутніх депутатів лише 10 проголосували «за», двоє утрималися, а ще двоє взагалі не голосували.
– Що ж тоді пішло не так, що Вас сільські депутати не підтримали?
– Вважаю, або вони не хочуть підтримати Програму Президента України, або ж їм байдуже за життя громади. ТОВ «Еко-Фотуре «Кам’янка» готове інвестувати у цей проект в громаду 10 млн євро. Також буде надходження податків до місцевого бюджету у розмірі до 2,2 млн грн, в тому числі орендна плата за землю – 1,2 млн грн в рік; ПДФО з найманих осіб – до 800 тис.грн; військовий збір – близько 220 тис.грн в рік. Окрім того будуть створені постійні робочі місця для 25-30 чоловік. Для будівництва сонячної електростанції додатково будуть залучені працівники, які також отримуватимуть заробітну плату, що в свою чергу наповнюватиме місцевий бюджет.
У разі позитивного вирішення питання, планувалося вже в січні 2025 року розпочати будівельні роботи, а в березні запустити першу чергу енергооб’єкта.
Але хіба тим депутатам, які сидять у Кам’янці-Подільському, болить за сільських людей, які нині залишилися без роботи, не мають тих комунальних благ, якими користуються міські жителі?

Що вже говорити, коли секретар сільської ради Ігор Кармаш, який вів сесію, не голосував. Як він сказав своїм колегам по мандату: «Не буду голосувати, бо є питання». Щоправда, від нього я цих запитань так і не отримав, коли доповідав під час сесії з цього питання, як і не було якихось зауважень від інших депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради.

Надія ЄРМЕНЧУК.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар