ТАЄМНИЦЮ ПОХОВАННЯ ЮЗЕФА РОЛЛЕ ДОСІ НЕ РОЗКРИТО
Нещодавно за круглим столом зібралися представники «Українського клубу», Польського товариства ім. Юзефа Ролле, науковці міста, громадські активісти – зокрема науковці-історики професор Віталій Лозовий та Валерій Нестеренко, громадські активісти Станіслав Нагорняк, Олена Шишкіна, Валентина Михайловська, Степан Щепанський, кінорежисер Андрій Черних, настоятель Кафедрального костьолу святих апостолів Петра і Павла Роман Тварог.
Розгорнулась навдивовижу гаряча дискусія щодо постаті Юзефа Ролле, а особливо того, чи усвідомлює громада Кам’янеччини, яка потужна особистість присвятила своє життя Кам’янцю-Подільському і загалом Поділлю і яка врешті знайшла вічний спокій на цій землі. Що вражає і є надзвичайно дивною таємницею – саме місце поховання історика і письменника (літературний псевдонім – Д-р Антоній), члена-кореспондента Краківської академії наук, лікаря за фахом, знаного і шанованого у світі своїми науковими роботами у галузі психіатрії, досі відомо дуже мало.
Юзеф Ролле був онуком французького емігранта, писав польською, але був закоханий в українське місто Кам’янець-Подільський і любив його мешканців. Отримавши свого часу запрошення для роботи і помешкання у Львові, він відмовився, бо не захотів залишати Кам’янеччину. Його наукові праці і нині вважаються у світі надзвичайно актуальними – а в Україні і його любому Кам’янці-Подільському про Юзефа Ролле знають надзвичайно мало.
Голова «Українського клубу» Юлія Лискун, яка й виступила ініціатором цього круглого столу, висловила здивування тим, що праці майже не перекладені українською мовою. І водночас шану отримали краєзнавці, які свого часу просто скористалися дослідженнями Юзефа Ролле, переклавши частини його праць українською і доопрацювавши, видали як свої.
Пані Юлія дійшла висновку, що могила Юзефа Ролле знаходиться на території Зіньковецького кладовища, хоча досі вважалося, що його впізнавана на фото тих часів надмогильна плита була на нинішньому Польському цвинтарі, територія якого була частково зруйнована у 30-і роки минулого століття, напередодні Другої світової війни спробами збудувати там танкодром. Зокрема, цю версію аргументував краєзнавець Степан Щепанський.
– Але я наштовхнулась на документальні свідчення, які можуть вказувати, що поховання Юзефа Ролле відбулося саме на Зіньковецькому кладовищі, – стверджує Юлія Лискун. – Саме туди величезна траурна процесія, яка складалася з 7 тисяч людей, провела видатного науковця в останню путь з вулиці Татарської, 4, де він мешкав. Я багато разів була на цьому кладовищі, розглядала порослу мохом плиту, яка надзвичайно схожа на ту, що збереглася на фото. Написи на ній не збереглися, могила занедбана – але саме тому я закликаю фахівців-науковців приєднатися до нас задля дослідження.
Кам’янець-Подільський – славне місто, знане впродовж багатьох віків. Місту є чим пишатися, але забуття, в якому перебуває один із славетних її мешканців Юзеф Ролле, – немає чим пояснити і виправдати.
– Я продовжу переклад книг Юзефа Ролле (а їх є 21 том), бо як зазначили київські науковці, в Україні майже немає його перекладів, – продовжила пані Юлія. – Це ненормально. Так, він писав польською мовою, але чи дивно це для того часу? Прах цієї величної людини лежить у землі, де ми живемо, і ми не стривожені тим, що не маємо місця, куди б змогли піти аби вклонитися йому і ми, і люди з усього світу, які шанують цього науковця і вірного кам’янчанина.
Учасники круглого столу підготували звернення до міської влади і громади Кам’янця-Подільського, а також висловили переконання, що необхідно оголосити про збір коштів на пам’ятні дошки на будинку на вул. Татарській, 4, де мешкав Юзеф Ролле, а також на будівлі Кам’янець-Подільського медичного училища, до історії створення якого Юзеф Ролле причетний безпосередньо. До речі, саме викладацький колектив цього навчального закладу міг би найгарячіше підключитися до цієї громадської акції.
Ольга ЖМУДОВСЬКА.