ХВОРОБА З ХОЛОДИЛЬНИКА

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

На перший погляд викличе подив рекомендація мити овочі та фрукти перед тим, як покласти на зберігання в холодильник. Однак, саме так можна попередити таке захворювання як ієрсиніоз.

Ієрсинії не стійкі до нагрівання (температура +600 °C вбиває їх вже через півхвилини). Проте бактерія витримує холод і багаторазове заморожування та розмерзання. Температура +4-80°C є сприятливою для розмноження бактерії ієрсинії, у воді при температурі +18-200°С життєздатність зберігається більше 40 днів, якщо температура знижується до +40°С, живе 250 днів

Ієрсиніоз – гостре інфекційне захворювання, що проявляється симптомами загальної інтоксикації за рахунок виділення великої кількості ентеротоксину і ознаками ураження шлунково-кишкового тракту, розвитком аутоімунних ревматичних захворювань.

Інкубаційний період ієрсиніозу триває в основному 6-10 днів (максимально 18 днів) після інфікування.

Сприятливість людей до кишкового ієрсиніозу залежить від віку, стану організму. Доведено, що більш інтенсивно залучаються в епідемічний процес діти віком до 14 років. Симптоми хвороби можуть нагадувати скарлатину, ГРВІ, різноманітні кишкові інфекції, апендицит, ревматизм, мононуклеоз, гепатит та інші. Через здатність хвороби імітувати інші патології, правильний діагноз відразу ставлять лише в третини хворих.

Проте відомі найбільш типові симптоми: захворювання починається раптово з лихоманки, що може тривати 1-2 тижні, слабкості, головного або м’язового болю. Ці прояви супроводжуються почервонінням шкіри обличчя, шиї, кистей, стоп, висипом на тілі – так звані симптоми «рукавичок», «шкарпеток», малиновий язик. Висип може бути геморагічний, у вигляді вузлуватої еритеми, висипка зберігається протягом 6-14 днів, фіксується збільшення печінки, селезінки, жовтяниця. Хворі скаржаться на біль у суглобах (артралгії та артрити), нудоту, блювоту, біль у животі розлитого характеру, частіше в нижній частині живота, закреп або пронос.

Відомо, що навесні, з метою боротьби з авітамінозом, батьки намагаються частіше годувати дітей корисними салатами з моркви, капусти, яблук. А звідки з’являються овочі та фрукти на прилавках? З підвалів та овочесховищ, де за зиму встигають досхочу побігати миші. Вони, власне, і забруднюють овочі збудниками хвороби.

Низька температура, висока вологість – ідеальні умови для розмноження мікроорганізмів. На думку вчених, вже до березня в овочесховищах збудник ієрсиніозу виявляється практично у всіх пробах моркви, капусти, цибулі і в половині проб інших овочів та фруктів.

Зберігаючи погано очищені, забруднені овочі в холодильнику, господині створюють максимально сприятливі умови для розмноження ієрсиній.

Крім того, причиною захворювання можуть стати цукор, печиво, пряники, сухарі, молоко, сир, інші продукти, якщо вони зберігалися на складі в відкритому вигляді. Тому майте на увазі: безпечніше купувати всі без винятку продукти не розсипом на вагу, а у фабричних упаковках.

Захворювання можна уникнути, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни – ретельно мити овочі, фрукти та холодильник.

Оксана ПОЛІЩУК, бактеріолог Кам’янець-Подільського міськміжрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар