ДОПОМОГА ДІТЯМ, ЯКА ПОТРІБНА УЖЕ ЗАРАЗ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Останні декілька років галузь соціального захисту і опіки над дітьми в Україні зазнала кардинальних змін. Починаючи з 2017, українська держава відмовляється від догляду за дітьми, позбавленими батьківського піклування, в державних дитбудинках та інтернатах. Планується, що заклади такого типу залишаться тільки як виняток або для догляду за хворими дітьми. На зміну прийдуть дитячі будинки сімейного типу, прийомні та патронатні сім’ї. У родині, вважають ініціатори реформи, діти будуть почуватись набагато краще, ніж під прямою опікою держави.

Саме темі створення патронатних сімей була присвячена пресконференція, організована Кам’янець-Подільською міською радою і міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, яка відбулася 17 березня. За словами організаторів, на відміну від інших видів сімейного догляду за дітьми, позбавленими батьків, патронатна сім’я доглядає дітей тільки 3 місяці, в окремих випадках – до 6-ти. На утриманні в сім’ї одразу можуть перебувати не більше 3 дітей з однієї родини. Далі, якщо усунені умови, які примусили органи опіки забрати дітей від їхньої рідні, діти повертаються до своїх біологічних батьків, в іншому разі потрапляють або в прийомні сім’ї і дитбудинки сімейного типу, або в інституційні заклади опіки.

Наразі в Україні існує 140 сімей, які займаються патронатною опікою. Через них уже пройшло близько 800 дітей. Перша така сім’я з’явилась ще 2009 році в Броварах Київської області, у ній уже було 80 дітей, і вона досі діє. На жаль,  у Кам’янці-Подільському  немає ще жодної родини. Наразі тільки в Гуменецькій ОТГ є кандидати, які проходять навчання і готуються незабаром створити патронатну сім’ю.

На прес-конференції неодноразово звучало, що для ефективного функціонування майбутньої системи опіки за дітьми, які опинились в складних сімейних обставинах, потрібна достатня кількість сімей для перетримки. Проте далеко не кожен громадянин чи громадянка і не кожна сім’я може підійти на цю роль. Потрібно не тільки відповідати певним критеріям. Зокрема мати власне житло (або офіційно орендоване), що відповідатиме певним нормам, позитивний досвід виховання дітей, ще одного члена сім’ї, який у разі чого може на деякий час підмінити опікуна (дітей не можна залишати самих), не мати судимостей, проблем зі здоров’ям і перебувати у віці від 30 до 60 років, а також пройти (разом з іншим членом сім’ї) спеціальне навчання в Хмельницькому обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Важливо любити дітей і бути психологічно стійким, адже на відміну від сімейних дитбудинків тут дітей не можна обирати, а потрапляють вони в патронатні сім’ї часто з неблагополучного середовища. Це немовлята, залишені в пологовому будинку; підкинуті, знайдені діти; безпритульні; діти із сімей, де є загроза їхньому життю та здоров’ю; діти, які зазнали недогляду, насильства або жорстокого поводження; діти, чиї батьки померли чи зникли безвісти; інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї, або їхні батьки не можуть піклуватись про них.

З іншого боку і держава не залишає такі сім’ї сам на сам з проблемами. Вони отримують допомогу соціальних служб і правоохоронних органів. Патронатний вихователь одержує кожен місяць грошову суму у розмірі 5 прожиткових мінімумів, з якої утримується єдиний соціальний внесок, йому нараховується трудовий стаж. Крім того на дитину під час перебування у патронатній сім’ї нараховуються суми в середньому 2,5 прожиткових мінімумів, передбачених законодавством для неповнолітніх.

Більше про патронатне виховання в Кам’янці-Подільському можна дізнатись у Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (вул.Шевченка, 26), а також за телефоном фахівця: 097 500 69 33.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар