КАЛЕНДУЛА ОЗДОРОВИТЬ ДІЛЯНКУ

Автор: | Опубліковано Сад-город Немає коментарів

Лікувальні властивості календули (нагідків лікарських) добре відомі усім. Однак ця рослина – ще й чудовий сидерат. Її зелена маса вбиває хвороботворні компоненти у ґрунті, зокрема і грибки, віруси та бактерії, що спричиняють фітофтороз, фузаріозне в’янення та інші хвороби, відлякує нематод, кліщів, листогризучих гусеней, дротяників, трипсів і навіть ведмедку.

Зелень нагідки нарощують значно меншу, ніж традиційні сидеральні культури (гірчиця, фацелія, овес), однак її цілком достатньо, щоб полікувати город. Тож якщо ваша ділянка потребує оздоровлення – висадіть календулу. Не лише надземна чатина, а й корені нагідків також насичують ґрунт фітонцидами та іншими біологічно активними компонентами.

На сидерати нагідки можна висіяти наприкінці серпня – початку вересня на ділянки, вивільнені від городніх культур. Норма витрати насіння – від 100 до 150 г/сотка. Загортають зелень у ґрунт через 1,5-2 місяці після появи сходів, до настання приморозків. За зиму вона розкладеться і збагатить ділянку поживними речовинами.

Після нагідків на цьому місці можна висівати будь-які городні культури. До речі, чудові сидерати виходять і з деяких інших квітів: чорнобривців, красолі, люпину.

Календула стане хорошим захисником для багатьох рослин, тому її рекомендують висівати у змішаних посадках. Так, аромат квітів календули відлякує колорадського жука. Тож корисно висіяти нагідки поруч із картоплею, а також капустою, помідорами, огірками, квасолею. Так, від томатів нагідки відлякають білокрилку, капусту захистять від фузаріозу, троянди – від грибкових хвороб. Водночас ця рослина приваблює попелицю. Однак дехто спеціально висаджує її як пастку для тлі. Попелиця, своєю чергою, приваблює дуже корисну комаху – жука-сонечко. Водночас є рослини, які календула пригнічує. Це дині, кавуни, редиска, кукурудза.

Можна висіяти календулу і з декоративною метою – цвістиме у квітнику до глибокої осені. Підберіть для неї сонячну ділянку з родючим, добре дренованим та зволоженим ґрунтом. Можна висіяти ще й під зиму. Загортають насіння на глибину 2-3 см. Відстань між рослинами залишають 20-25 см. Якщо бажаєте, щоб зацвіла якомога раніше, можна виростити з розсади. Насіння у ящиках із ґрунтосумішшю заглиблюють приблизно на 1 см. Коли розсада утворить 2-4 справжні листочки, сіянці пікірують. У відкритий ґрунт висаджують, коли минуть приморозки. Календула любить родючий ґрунт без застою води. Рослина не витримує сильної спеки, за дуже високих температур цвітіння швидко закінчується. Але загалом більш невибагливої квітки годі й шукати. Не забувайте обривати головки, що відцвіли, тоді кущики довго і рясно квітуватимуть. Яскраво-оранжеві квітки календули особливо гарно поєднуватимуться з синіми та бузковими квітами. Низькорослі сорти ідеально підходять для вирощування на балконах та у вуличних кашпо. Годиться календула і для зрізування.

Особливого догляду рослина не потребує, хіба що періодичних поливів. Нагідки легко дають самосів. Такі сіянці можна викопати і висадити там, де це потрібно. Пересадку вони витримають дуже легко. Вирощують календулу також у так званих лікарських садках. Адже здавна відома своїми антисептичними властивостями. Так, у період застуд, при болях у горлі корисно робити полоскання відваром нагідок. Або принаймні придбайте спиртову настоянку календули. Повірте: це не менш ефективно, ніж купувати дорогі ліки проти болю в горлі.

Катерина ОКУНЬ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар