КАМ’ЯНЧАНИ ДАЛИ ШАНС НОВОМУ ПОКОЛІННЮ

Автор: | Опубліковано Політика Немає коментарів

У неділю, 15 листопада, кам’янчани з другої спроби обирали собі мера. Правда, тепер після адміністративно-територіальної реформи, коли була утворена Кам’янець-Подільська об’єднана територіальна громада, до якої, крім міста, увійшли з десяток навколишніх сіл, мова йшла не просто про нового очільника міста, а про голову нової ОТГ. Як відомо, перший тур виборів закінчився без явного переможця: ніхто з кандидатів не набрав необхідної кількості голосів – 50% плюс 1 голос, тому до фінального голосування вийшли ті, хто сподобався виборцям найбільше – це Мельниченко В.В. з 40,47% голосів і Посітко М.В. з 35,46%.

Інформативний шквал

Як тільки міська територіальна виборча комісія 31 жовтня оголосила результати, кандидати і їхні команди з головою поринули у подальшу виснажливу передвиборчу боротьбу. В соціальних мережах велися запеклі словесні баталії, вулиці міста були заповнені візуальною рекламою і агітаційними наметами, кандидати кожного дня проводили зустрічі з виборцями, а спеціальні бригади постійно виїжджали у села, приєднанні до міської ОТГ, агітуючи за своїх кандидатів. Якщо не брати до уваги взаємні образи прихильників обох кандидатів у соціальних мережах, використання неперевіреної інформації, перебільшення недоліків і применшення заслуг опонентів, а також використання іноді відвертих фейків, то передвиборча кампанія протилежних таборів будувалась на наступній стратегії. Команда Володимира Мельниченка акцентувала увагу на тому, що Володимир Володимирович досвідчений політик, який відомий своєю благодійністю і зв’язками у Києві, що часто допомагало залучити у місто додаткові кошти, людина, яка знає як працює міське господарство. Тоді як у команді Михайла Посітка розповідали, що, не дивлячись на молодість і певну недосвідченість, їхній кандидат не замішаний у корупційних схемах і завжди займав активну позицію, відстоюючи інтереси як простих кам’янчан, так і міста в цілому. Ще вони наводили приклад Хмельницького, де при владі молодий представник ВО «Свобода» Олександр Симчишин вивів місто на перше місце за рівнем розвитку в Україні, а тому Кам’янцю-Подільському також потрібен молодий свободівець, яким є Михайло Володимирович, для того, щоб зробити прорив у розбудові міста.

Другий тур виявився масовішим

Проте народ від такого шквалу інформації під кінець виборчої кампанії дещо втомився, і у день голосування, не дивлячись на заклики з обох сторін прийти на вибори, були побоювання, що буде занадто мало охочих проявити своє волевиявлення. Тоді переможець хоч буде і вибраний згідно із законом, але з підірваною легітимністю через малу явку в день голосування. Одразу скажемо, ці побоювання не справдились, явка була навіть дещо вищою, ніж у першому турі, і це не дивлячись, що у суботу, 14 листопада, розпочався анонсований урядом карантин вихідного дня.

Якщо у першому турі явка склала 31,77%, то у другому – 34,29%, в той час як по Україні вона становила 24%. Наприклад, в Одесі, де теж проводилось повторне голосування, явка у другому турі була 25,14%, що значно менше ніж прийшло на вибори в перший раз – 29,93% виборців.

Екзит-поли

У день голосування представники обох кандидатів стежили за виборчим процесом, побоюючись спроб фальсифікації. Також за перебігом подій активно спостерігала громадська мережа «ОПОРА», відома всеукраїнська неурядова організація громадського контролю. На додачу до охорони виборчого процесу було залучено значну кількість правоохоронців – на кожній дільниці чергували по 2 поліцейських. Крім того, у цей день у місті проводились два екзит-поли: Київським центром соціально-політичних досліджень «Агора» та дослідницькою компанією «Ю.С.С.» на замовлення ГО «Громадська ініціатива дій».

Загалом все відбувалося згідно із законодавством та дотриманням карантинних норм. Черг на дільницях не було, значних порушень у ході голосування не виявлено, хіба що повідомлення в мережі про підкидання до урни 4 бюлетенів на одній з дільниць, але цю інформацію потім швидко спростували.

Після закінчення голосування о 20.00 свої результати оприлюднили компанії, які проводили екзит-поли: згідно першого від центру «Агора» – переміг Володимир Мельниченко, здобувши 53,2% голосів виборців, тоді як Володимир Посітко тільки 46,8%. У другому ж, від компанії «Ю.С.С.», перемагав Володимир Посітко з рекордним рахунком 62,2%, його опонент здобув лише 36,8% голосів виборців.

Перемогу здобув Михайло Посітко

Оскільки підраховувати голоси в другому турі було значно простіше, то одразу після 21.00 до Кам’янець-Подільської міської територіальної виборчої комісії, яка засідала у сесійній залі міськради, потягнулися представники дільничних комісій з результатами голосування і виборчою документацією. Цього разу, на відміну від попереднього волевиявлення, коли результатів довелося чекати тижнями (хоча це не зовсім вина виборчих комісій: місцеві ради, які обирались за відкритими партійними списками, було складно одразу правильно порахувати), міська ТВК працювала швидко та злагоджено. Вже близько 23.00 прийняла результати із десятка дільниць. Крім самих членів комісії у залі були присутні один з кандидатів – Михайло Посітко, його прихильники, представники партій і громадських організацій, а на дворі біля міської ради і у самому приміщенні чергували декілька десятків поліцейських і нацгвардійців. Поступово після опівночі коридори наповнилися членами дільничних комісій, які підчікували черги. Вже о 3.00 майже всі дільничні комісії відзвітували перед ТВК. Тим не менш, навіть за високої організації виборчого механізму, траплялися затримки: десь потрібно було уточнити протокол, десь був відсутній акт звірки отриманих бюлетенів, тому підбиття підсумків голосування затягнулося аж до ранку. Близько шостої години 16 листопада Кам’янець-Подільський отримав нового мера – ним став Михайло ПОСІТКО. Згідно офіційних результатів його підтримали 15404 виборці, або 58,33%, за опонента – Володимира Мельниченка проголосували 11001 виборець або 41,06%. (До речі, такий результат не став несподіванкою, ще до опівночі зі штабу Михайла Посітка у мережі з’явилася інформація про паралельний підрахунок голосів, де Михайло Володимирович лідирував). Присутні прихильники нового голови Кам’янець-Подільської ОТГ зустріли новину оплесками і бурхливими вигуками, вітаючи новообраного міського очільника.

Дорогу здолає той, хто йде

Ось і закінчився виборчий марафон у Кам’янці-Подільському. Розмірковуючи над його результатами, стає очевидно, що такий вибір кам’янчан продиктований бажанням змінити на краще своє життя і привести місто до процвітання, а старі кадри, на думку переважної частини громади, не впоралися з цим завданням, тому потрібно дати шанс проявити себе іншим – молодому поколінню, втіленням якого для містян і став Михайло Посітко і його команда. Хтось, мабуть, скаже: «А ці нові обличчя, що вони доброго можуть зробити для міста і країни без досвіду і знань в управлінні?». На це можна відповісти словами древніх: дорогу здолає той, хто йде, а чи буде вибір кам’янчан для міста на краще – час покаже.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар