Зайві кілограми вартістю у життя
На Прикарпатті від анорексії померла 19-річна студентка. Вона важила лише 29 кілограмів, а мала зріст 168 сантиметрів.
Дівчина до останнього не усвідомлювала, що хвора, а тому відмовлялася і від їжі, і від лікування, йдеться у сюжеті ТСН.
При зрості 168 сантиметрів вона мала 29 кілограмів ваги, чотири з яких – це вже були так звані білкові набряки. У такому стані 19-річну дочку батьки привезли до спеціалізованої клініки на Київщині. Лікарі одразу попередили, що при такій анорексії виживають одиниці.
– Вона абсолютно відмовлялася від глюкози, від солодкого. Вона продовжувала себе обмежувати і нічого не їсти. Тільки перед реанімацією запитала, чи можна цукерку. Тобто вона вже злякалася, – каже директор Центру терапії розладу харчової поведінки Валерій Патонич.
Два тижні лікування і начебто перший успіх – плюс кілька кілограмів. Але процеси в організмі дівчини, викликані наджорсткою дієтою, виявилися незворотніми. Вона померла.
– Дівчина була вегетаріанцем, веганом, навіть зверталася до фрукторіанства, тобто їла одні фрукти. У процесі схуднення організм забирає власний білок, їсть самого себе, – каже Валерій Патонич.
Кожна п’ята людина, хвора на анорексію, приречена – це світова статистика. Здебільшого недуга занапастила моделей, які гналися за ідеальними формами. Як наприклад, сестри Лусель та Еліана Рамос. Одна померла просто на подіумі, через рік у 18 років померла і її сестра.
Дівчина з Богородчан модельних параметрів не прагнула, зголосилася розказати одна з однокласниць. Вперше до дієти її подругу начебто підштовхнули висипи на обличчі. Перехід на харчування без гострого, солоного, солодкого шкіру покращив. Але невдовзі з її раціону почали зникати й інші продукти, зокрема м’ясо.
У школі вона робила це контрольовано. Зранку снідала вдома. На перервах це були горішки, сухофрукти. Інколи йшла в їдальню з нами, де брала те, що і ми, просто без м’яса. Напевно, відмовлятись від всього іншого вона почала вже тоді, коли вступила до університету.
У виші, на відстані від батьків, за лічені місяці дівчина схудла більше ніж на 10 кг. Анорексія – це розлад харчової поведінки, головний симптом якої – критичне зниження маси тіла, втрата апетиту. Переважно вражає дівчат та жінок. Це така ж залежність, як наркотики чи алкоголь. Без фахової допомоги, насамперед психіатрів, її не подолати.
Батьки Олени (пацієнтки тієї ж клініки, де медики намагалися врятувати дівчину із Богородчан), вчасно зрозуміли, що дієта для дочки із забаганки переросла у хворобу. Змогли переконати її і почати лікування. За три місяці 25 її анорексичних кілограмів позаду. Тепер мета – повернути звичних 50. Захворіла, каже, налякавшись жіночних форм у підлітковому віці.