А ВИ ЇСТЕ КВАСОЛЮ?

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

Якщо порівнювати квасолю із м’ясом, то вона займе другу сходинку за кількістю білка. Це свідчить про те, що поповнити добовий запас білка можна не тільки м’ясними стравами, а й квасолею, приготувавши різноманітні страви. Оскільки в ній багато сірки, то з допомогою цієї культури можна вилікувати хвороби шкіри, запалення бронхів, ревматизм і навіть побороти кишкову інфекцію. Залізо, яким славляться ядра квасолі, допомагає організму впоратися з інфекціями в сезон застуд. А ще цю рослину здавна вважають хорошими сечогінними природними ліками.

Зважаючи на те, що квасоля – дієтична страва, вона входить до складу різних лікувальних дієт: для поліпшення стану хворого при серцевій недостатності, захворюваннях нирок, сечового міхура й печінки. Допомагають страви із квасолі поліпшити настрій, оскільки рослина цілюще діє на нервову систему. Давно відома її сечогінна властивість, тому рекомендується вживати страви з неї при хворобах нирок. Також корисні ці боби за перевтоми, оскільки при нервовому виснаженні і стресах відвар із квасолі сприяє відновленню організму, помічні при різних шлунково-кишкових захворюваннях, недугах серця та печінки. Антибактеріальні властивості цієї рослини дають змогу використовувати її при різних патологіях ротової порожнини. Крім цього, вживання квасолі знижує ризик утворення нальоту на зубах і зубного каменю. Ще в давнину довели користь її вживання при захворюваннях грудей і легенів. Корисні не тільки зерна квасолі, а й сухі стулки бобів, відвар із яких знижує вміст цукру в крові при захворюванні на цукровий діабет. Приготовлену квасолю рекомендую вживати із продуктами, що пригнічують газоутворення, наприклад, із кропом. Можна спробувати декілька сортів квасолі, але тільки біла викликатиме менше газоутворень порівняно з іншими сортами. Не рекомендую вживати квасолю при подагрі, нефриті, гастриті, виразковій хворобі шлунка, коліті, панкреатиті, за підвищеної кислотності.

Серед величезної кількості видів і сортів необхідно правильно орієнтуватися в складових компонентах продукту, оскільки багато які з них можуть не тільки дати користь, а й завдати шкоди.

Скажімо, спаржева квасоля дуже смачна і корисна при дієтах. Користь її полягає в наявності великої кількості білка, вітамінів, крохмалю, мінералів і амінокислот. Але варто бути обережними із нею літнім людям із проблемами шлунково-кишкового тракту. Необхідно контролювати кількість споживаного продукту, щоб уникнути ускладнень роботи кишківника.

Червона квасоля має велику кількість клітковини. Денна норма для людини міститься в 100 грамах сухого продукту – регулярне вживання дає відчуття ситості, виводить токсини і знижує ймовірність утворення злоякісних пухлин. Оскільки в сирій червоній квасолі є токсичні речовини, які руйнуються тільки під впливом високих температур, то вона може викликати отруєння, якщо погано проварена. Перед уживанням слід добре проварити зерна, кілька разів змінюючи воду.

Біла має антибактеріальні властивості. При регулярному вживанні в їжу перешкоджає виникненню зубного каменю. Особливо рекомендується цей продукт людям із захворюваннями серцево-судинної системи, а також зі слабкими судинами. Проте зерна білої квасолі можуть погіршувати стан таких хвороб, як виразка, гастрит. Часто спостерігається метеоризм і здуття живота. Щоб уникнути цього, в процесі варіння необхідно додати у воду кріп або фенхель.

У квасолі чорній найбільше білка, тому вона не тільки найкалорійніша, а й найкорисніша. Чорні боби допомагають боротися з розвитком ракових пухлин і захворюваннями серцево-судинної системи. При цьому вживання продукту повинно бути помірне, особливо при дієтичному харчуванні. Водночас квасоля здатна призвести до найсильнішого отруєння, якщо добре не проварена. Крім того, вона протипоказана людям з індивідуальною непереносимістю бобових. При споживанні за відсутності показань варто пити більше води для легшого перетравлення.

Зерна цієї культури при дотриманні деяких умов можуть зберігатися кілька років, але стручки мають досить короткий термін зберігання. Багатьох людей, які заготовляють бобові на зиму і турбуються про здорове харчування, хвилює питання, чи зберігає квасоля свою користь при заморожуванні. Свіжа та заморожена стручкова квасоля у процесі охолодження зберігає в собі всі харчові волокна і мікроелементи, а найголовніше – амінокислоту аргінін. Для заморозки в промислових масштабах використовують систему часткового зневоднення продуктів у вакуумі, тому морожена спаржа містить удвічі більше білка на одиницю маси порівняно зі свіжою.

Процес приготування зернової спаржі насамперед полягає у вимочуванні і ретельному виварюванні. Будь-яка термічна обробка (смаження, тушкування, запікання) не призведе до руйнування корисних речовин.

Щодо консервування квасолі, то безсумнівною перевагою продукту є те, що в процесі приготування зберігається понад 70 відсотків корисних речовин і вітамінів. Необхідно лише злити воду і промити зерна перед заготівлею в маринаді або соусі на зиму. Єдиним мінусом під час консервації є те, що при цьому процесі часто використовують тваринний жир. Людям, що страждають на ожиріння, варто утриматися від застосування покупної консервації і використовувати домашню без жиру. Незалежно від виду або сорту квасоля є одним із найкорисніших харчових продуктів. Своїми цілющими властивостями і здатністю очищати організм вона набула великої популярності. Без цієї культури не можуть обійтися спортсмени, люди, які ретельно стежать за своїм здоров’ям, оскільки в ній є білок, що легко засвоюється.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар