Нація, котра відмовилася від книги, приречена на безкультур’я
Колись для Даші – онуки Людмили Андріївни КАЛАШНИКОВОЇ, найважчим покаранням за пустощі було відлучення від книги на цілий вечір. Ми зустрілися з бабусею дівчинки біля дверей центральної дитячої бібліотеки – поруч шестирічний Марко.
«Дитина без книги – катастрофа», – ці слова Людмили Калашникової напередодні Дня бібліотек звучать як застереження, до котрого варто всім нам дослухатися.
Затята читачка, людина енциклопедичних знань, Людмила Андріївна є ще й авторкою книги «Низький вам уклін», виданої ще 2012 року. Якщо коротко, це друкована чудова подорож до Країни етнографії – української культури, побуту, традицій. Якось одна жіночка, що придбала книгу, зізналася Людмилі Андріївні, що читає її доньці вже всьоме – для маленької вона стала бестселером. З гіркотою згадує моя співбесідниця, як на День знань біля однієї з шкіл вона виставила на розкладці свою книгу з табличкою «Маленьким українцям – про Україну від авторки». Потік дітлахів з батьками йшов байдуже повз.
Хоча, треба віддати належне, не всі співвітчизники ігнорують художню розповідь про свою землю. Ось молоді люди, полиставши видання, одразу ж беруть: «Це для нашого хлопчика».
- А де ж він?
- Та ось (з «кунгурятника» на татових грудях стирчать ніжки дво-тримісячного малюка, якого названо Вогником).
«Поїхала» книжка нашої героїні й до Англії, Польщі, Італії, де живуть нині українці-емігранти. Хочеться людям, які оселилися за кордоном, аби їхні нащадки пам’ятали про своє коріння. Читають її і в ООС.
Правду кажучи, заради такої шляхетної справи Людмила Калашникова навіть квартиру продала, щоби книга побачила світ. Зрозуміло, чому так ріже їй вухо недбало кинута фраза папаші, котрий відмовився придбати синові запропоноване видання: «Ого, то це скільки я можу літрів пива випити за ці гроші!».
А тим часом, поки Марко прогулюється поміж книжкових полиць, пані Людмила викладає своє бачення проблеми тотального нечитання у суспільстві, розмірковуючи над шляхами її вирішення:
- Нація, котра відмовилася від книги, приречена на безкультур’я, а це тягне за собою інші біди.
- Що дає людині читання? Дуже просто – наповненість життя.
- Любов до книги, безсумнівно, формується родиною, далі ж – зміцнюється іншими інституціями.
- У джентльменському наборі подарунку для дитини має бути присутня й книга.
- Що буває з дітьми, котрі змалку подружилися з гаджетами, ігноруючи книгу? Вони, на жаль, отримають пласке мислення, а це неодмінно матиме наслідки в подальшому житті.
- Виправити стан речей можна, активно працюючи з батьками, як це роблять, до прикладу, в США.
Лариса МАСЛОВА.
P.S: У дитинстві мама ЛюдмилиКалашникової казала: “Якщо моя донька не взяла якусь висоту, значить це точно неможливо». Чи здолає вона наразі її? Мабуть, що так, бо не з тих, що легко здаються. За умови, що і ми всі не стоятимемо осторонь.