ЩО МАЄ ЗНАТИ СПОЖИВАЧ, КУПУЮЧИ НАСІННЯ ОВОЧЕВИХ, БАШТАННИХ РОСЛИН І КОРМОВИХ КОРЕНЕПЛОДІВ

Автор: | Опубліковано Сад-город Немає коментарів

Розпочалась весна, а з нею нагадують про себе звичні для селянина чи дачника городні клопоти. Один з яких – проблема вибору насіння, адже кожен із любителів поратись на землі може зізнатися, що бодай раз у житті купував насіннєвий матеріал, який не виправдав сподівання щодо схожості, врожайності чи смакових характеристик.

А чи взагалі можливо уберегтися від придбання подібного фальсифікату? Держпродспоживслужба сподівається, що, ознайомившись з наведеними нижче рекомендаціями, споживачі обиратимуть тільки якісне насіння, що потішить рясними, смачними та корисними для здоров’я врожаями!

Для того, щоб уберегтися від купівлі неякісного посівного матеріалу, радимо споживачам, які планують придбання насіння овочевих і баштанних культур, робити це в спеціалізованих магазинах або у осіб, які будуть в змозі гарантувати якість реалізованого ними насіння. Вибирайте торгову марку, що добре зарекомендувала себе в минулих сезонах й дорожить своєю репутацією. Крім того, споживач має повне право, купуючи насіння, запитати документи про його походження. Якщо продавець реалізує насіння власного виробництва – потрібно, щоб він пред’явив сертифікати, які засвідчують сортові та посівні якості кожної потрібної вам партії. Номер партії та інша супровідна інформація мають бути вказані на пакуванні й збігатися із відомостями, зазначеними у наданих документах.

Відповідно до п.12.2. ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів, розфасованих у спожиткову тару (пакетики), під час відпускання супроводжують також довідкою про сортові та посівні якості насіння.

Термін чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів, розфасованого у спожиткову тару, становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість, забороняється. Власник повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

Відповідно до законодавства допускається обіг насіння сортів, включених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» сорти, не внесені до Реєстру сортів рослин України, забороняється поширювати в Україні, якщо інше не встановлено законом.

Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння. Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння.

Як відрізнити на прилавку підробку?

Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

  • назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;
  • назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
  • культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті (шт.);
  • номер насіннєвої партії;
  • рік урожаю, схожість, документ на насіння (назва, №);
  • коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.
Візьміть до уваги й те, що дата фасування має штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упаковка друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки ймовірно просто неможливо. Штамп наноситься тільки після пакування, і шрифт відрізняється від друкарського.

В свою чергу великі компанії, прагнучи вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок. Наприклад, щорічна зміна кольору насіння за допомогою барвників, використання голограм, QR – кодів та інші. Тому перед купівлею рекомендуємо з’ясувати, як виглядає оригінальне пакування з насінням. Для цього потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні пакування можуть бути подібними, проте часто можливо помітити ознаки, що відрізняють оригінальне насіння від підробки.

Важливо зберігати упаковку від придбаного насіння, а також вимагати товарний чек на придбаний товар.

На вимогу покупця продавець (суб’єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

Маючи їх, ви будете мати більше можливостей реалізувати своє право на захист, а також знатимете, з яким реалізатором насіння в майбутньому не матимете справи!

Візьміть на замітку, що якість посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці.

Пам’ятайте, насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а покупцями часто керує банальне бажання заощадити.
За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області: м.Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 67-15-25), м. Кам’янець-Подільський (03849) 4-14-14).

Микола СТРЕЛЬБІЦЬКИЙ, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

P.S.: Даний матеріал не встановлює норм права і має лише рекомендаційний характер.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар