ЕХІНАЦЕЯ

Автор: | Опубліковано Поради Немає коментарів

Найголовнішою перевагою цієї рослини є те, що вона здатна підтримувати й активно зміцнювати імунний захист людського організму. Відбувається це тому, що лікувальні властивості ехінацеї обумовлюються її унікальним хімічним складом. Рослина постачає в організм людини те, чого йому досить часто не вистачає. Вона імуномодулятор, що допомагає імунному захисту організму відновлюватися і накопичувати сили й резерви для боротьби з хвороботворними бактеріями і вірусами, зокрема стрептококами і стафілококами, а також кишковою паличкою. Іншими словами, під упливом препаратів ехінацеї організм нормалізує і вирівнює роботу свого імунного захисту, не виснажуючи його, а, навпаки, накопичуючи сили. 

Полісахарид інулін, що є в ехінацеї пурпурній, сприяє виведенню з крові надлишків цукру. В цьому його дія схожа на дію інсуліну, що виробляється підшлунковою залозою людини. Ось чому препарати на основі ехінацеї корисно приймати при діабеті I типу – це не тільки зміцнює імунітет, а й допомагає значно знизити залежність від інсуліну.

Крім цього, інулін допомагає виведенню токсинів з організму, бере участь в обміні ліпідів, регулюючи його, допомагає роботі печінки і зміцнює кісткову тканину.

Успішно впорається ехінацея і з вірусами, а тому її препарати корисно приймати як профілактичний і лікарський засіб у періоди сезонних загострень застудних хвороб і епідемій грипу.

Лікувальними властивостями ехінацеї варто скористатись у разі виникнення стоматиту, герпесу, променевої хвороби, запальних процесів інфекційного характеру, ослабленого імунітету, виснаження організму, отруєння, цукрового діабету, захворювань печінки, шкіри, суглобів, проблем із шлунково-кишковим трактом, ослабленні організму після тривалого прийому антибіотиків, відсутності апетиту тощо.
Препарати ехінацеї та лікарські збори на її основі можна вільно купити в аптеці. А можна виростити на своїй садовій ділянці і запастися цією цінною лікарською сировиною самостійно.

Збір надземної частини можна починати навесні, щойно відросте в достатній кількості зелена маса. Молоде листя має максимальні лікувальні властивості, його можна використовувати для приготування салатів. А для сушіння краще починати заготівлю, коли на рослині з’являються пуп’янки. У цей період уміст корисних речовин в ній максимальний, що варто врахувати при приготуванні відварів. Одна рослина може дати на рік декілька суцвіть, тому можна збирати їх кілька разів. Відцвілі пуп’янки цілющих якостей практично не мають.

Зібравши листя і великі суцвіття, розрізають їх на частини і розкладають у затінку тонким шаром. Періодично ворушать, поки вони повністю не висохнуть. Потім готовий матеріал можна розфасувати по паперових пакетах або мішечках із тканини та покласти на зберігання. Лікувальні властивості ехінацеї зберігаються до двох років.

Пропоную кілька рецептів.
Для зміцнення імунітету, для загального тонусу організму потрібно приготувати і пити відвар на основі ехінацеї. Столову ложку свіжих або сухих подрібнених квіток ехінацеї залити 500 мл окропу, поставити на водяну баню на 20 хвилин, затим процідити і пити по 50-60 мл двічі на день до їди.

Щоб позбутися набряків, зняти запалення при захворюваннях суглобів, а також у разі частих головних болів уживають відвар, приготовлений таким чином. Подрібнене листя ехінацеї залити окропом із розрахунку чайна ложка на 250 мл води, поставити на водяну баню, гріти 30 хвилин, затим зняти, дати охолонути, процідити і приймати тричі на день до їди по столовій ложці.

Лікувальні властивості цієї рослини допоможуть повернути апетит або впоратися із втомою, вилікувати захворювання шлунка, кишківника, печінки і нирок. Потрібно тільки столову ложку сухої подрібненої ехінацеї залити 250 мл окропу, дати настоятися 30 хвилин, процідити і вживати тричі на день по 80 мл настою до їди.

Щоб зміцнити імунітет і попередити захворювання в період вірусних епідемій або за будь-якої хвороби інфекційного характеру, приготуйте і вживайте спиртову настоянку на основі ехінацеї. Для цього 5 столових ложок свіжого подрібненого листя і суцвіть залити 500 мл горілки. Можна використовувати і суху ехінацею, але тоді потрібно взяти 3 столові ложки сировини. Ємність закрити кришкою і поставити в темне місце на два тижні. Періодично струшувати, щоб уміст добре перемішався. Через 14-15 днів процідити і приймати тричі на день до їди по 20 крапель настоянки, додавши її у невелику кількість води.

При безсонні, підвищеному нервовому збудженні, частих головних болях можна скористатися наступним рецептом. Сушені листя і квіти розтерти на порошок, змішати з медом із розрахунку столова ложка ехінацеї на 3 столові ложки меду. Це тільки посилить лікувальні властивості рослини. Перемішати до однорідності, закрити кришкою і дати настоятися в темному місці протягом 15 днів. Пити по пів чайної ложки перед сном.

Протипоказання. Оскільки препарати з ехінацеї мають сильні імуномодулюючі властивості, їх не слід вживати за наявності аутоімунних захворювань. Протипоказана рослина при підвищеному тиску і гіпертонії, а також при вагітності і годуванні дитини грудьми. Не можна давати ехінацею дітям до шестирічного віку. При лікуванні дітей від 6 до 12 років варто попередньо проконсультуватися з лікарем.

Передозування може викликати розлади сну, надлишкову збудливість, підвищення тиску. Тому при вживанні препаратів на основі лікувальних властивостей ехінацеї потрібно суворо дотримуватись зазначеної дози і пити їх курсами, що не перевищують двох тижнів.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар