Самшитова історія у Кам’янці-Подільському: зберегти не можна рубати
Цікава історія трапилась із кущами самшиту у Кам’янці-Подільському. Зі звичайних рослин вони перетворились на своєрідний символ громадської ініціативи та відповідальності за те, як має виглядати наше місто.
А почалась ця історія з прагнення зробити один з куточків Кам’янця-Подільського, а саме вулицю Князів Коріатовичів, більш привабливою. Дискусія почалася після того, як частину кущів самшиту на розподільчій смузі вирізали та засадили новоутворену клумбу трояндами. Аргументували у міській владі це тим, що самшит був вже доволі старий, перебував у не надто привабливому стані та ще й зменшував оглядовість перехрестя для водіїв.
Тим часом один доволі відомий кам’янчанин, який славиться увагою до деталей та любить перетворювати простір навколо себе в міні-музей, теж звернув увагу на самшит, що ріс якраз навпроти його закладу. Мабуть, ви здогадались, що мова йде про Георгія Телятицького, який запросив родину Тетяни Дудки – викладача ПДАТУ, магістра садово-паркового господарства – для формування крони самшиту, який за багато років став символом однієї з головних вулиць Кам’янця-Подільського.
Ідею Георгія Антоновича підхопила молода та креативна команда проекту «Urban Picnic». На їх запрошення до Кам’янця-Подільського приїхав голова правління Асоціації ландшафтних архітекторів України, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Андрій Бут, на рахунку якого більше 16 років досвіду в «зеленій індустрії» та понад 230 виконаних проектів благоустрою територій. Для усіх охочих Андрій провів майстер-клас по догляду за самшитом, а потім разом з волонтерами приступив до розчищення тієї самої посадки та формування крони самшиту.
- Мені феєрично подобається те, що тут відбувається. Ці посмішки, радість, молодість – все це надзвичайно надихає, – зазначив Георгій Телятицький, який також активно долучився до заходу «Збережемо самшити», що проходив 28-29 червня.
Із звичайної акції захід перетворився на повноцінне свято самшиту: тут були майстер-класи із фігурної стрижки самшиту та вкорінення його живців, а також виготовлення інтер’єрної прикраси «Самшитовий віночок», участь у яких брали як дорослі, так і діти. Також учасники висаджували барвінок, а їх тим часом розважали вуличні музиканти – сімейний бенд Туриків. По закінченню насичених вихідних усі охочі відправились на театралізовану вечірню екскурсію.
- Мені приємно працювати з цими людьми в одній команді. Вони мають творчий підхід та сучасне бачення щодо міського простору, – поділився враженнями художник по металу, скульптор Андрій Кліщ, який також взяв участь у акції.
За два дні активної роботи волонтери не лише надали частині самшиту доглянутого вигляду, але й повиносили мішки сміття, яке накопичилось серед кущів.
- У нас чомусь притаманно тихенько обурюватись, але нічого не робити, – зазначає учасниця ініціативної групи «Urban Picnic» Оксана Кліщ. – Тому своїм прикладом ми хотіли закликати людей більш активно брати участь у формуванні середовища свого міста. Адже один в полі не воїн.
Користуючись нагодою, ми запитали Андрія Бута про стан кущів самшиту по вулиці Князів Коріатовичів.
- Ваш самшит у чудовому стані. Для такої рослини – 50-60 років – це не вік, ці кущі можуть спокійно жити ще не одне покоління. Єдине, окремі гілки пошкодила суміш, якою взимку посипають дороги. Але це не страшно. В усьому іншому це чудові рослини, – запевнив фахівець.
Він також зазначив, що на ринку кожен такий кущ коштує мінімум 1000 доларів, адже росте ця рослина дуже повільно.
Перевага самшиту у тому, що він гарантує гарний вигляд вулиці протягом усього року, а не лише кілька місяців, як у випадку з квітами. До того ж самшит – це суттєва економія для міського бюджету, оскільки він досить невибагливий і потребує стрижки максимум один-два рази на рік. Квіти ж потребують постійного догляду, саджанці весь час потрібно оновлювати, ґрунт – підживлювати, а це великі кошти.
Хоча ідея створення квіткових клумб по вулиці Князів Коріатовичів теж цілком може бути втілена в життя. Після того, як кущам самшиту дещо «підняли спіднички», звільнилось достатньо місця і для квіткових композицій. Проте за словами Андрія Бута, у великих містах все більше надають перевагу багаторічним рослинам, зокрема ялівцю, а також злакам. Вони потребують мінімального догляду, але за умови творчого підходу можуть слугувати цікавими арт-об’єктами.
Як бачимо, меж для фантазії в оформленні міського простору не існує. Головне, робити Кам’янець гарним спільними зусиллями. Звичайно, про смаки не сперечаються, але функціональність та фінансові ресурси враховувати все ж таки варто.
Організатори акції «Збережемо самшити» дякують за допомогу в проведенні заходу міській владі Кам’янця-Подільського, АТ «Подільський цемент» групи компаній CRH та усім небайдужим кам’янчанам, які знайшли час не лише для дописів у соцмережах, але й реальних дій на користь нашого міста.
Євгенія Соловська
Фото: Сергій Коваленко