На Кам’янеччині відновили продаж “доступних ліків” з маленьким “але”
Втілення реформи «Доступні ліки» скоріше нагадує акційні пропозиції в супермаркеті. Сьогодні є медикаменти зі знижкою, а наступного разу лікарі та аптекарі розводять руками, що урядова програма тимчасово не працює. І астматикам, діабетикам та хворим на серцево-судинні захворювання доводиться затягувати паски й купувати ліки за повною вартістю, бо їхні хвороби не лікуються за міністерськими графіками, а вимагають систематичності та вчасності медикаментозної терапії. Вже не вперше в редакцію телефонують кам’янчани з тим, що державна програма діє лише на папері. Чому вона знову дала збій, запитуємо в директора КП «Комунальне некомерційне підприємство «Кам’янець-Подільський районний Центр ПМСД» Станіслава РОСТЕЦЬКОГО.
- Певний час аптеки не отоварювали пацієнтів пільговими ліками з тієї причини, що вичерпався ліміт фінансів, виділених державою. На І квартал нам було делеговано понад 300 тис.грн, коштів не вистачило лише на кілька тижнів, – пояснює Станіслав Францович. – На теперішньому етапі виписка рецептів на доступні ліки відновлена, для цього хворий повинен звернутися до свого сімейного лікаря. Хочу звернути увагу, що скористатися цими знижками можуть лише ті пацієнти, котрі підписали декларацію.
Попри це ажіотаж навколо питання не припиняється. Люди йдуть в звичну аптеку, але в багатьох їм відмовляють у пільговій послузі. З однієї сторони медик наполягає на тому, що в районі виписують «акційні» медикаменти повним ходом, а з іншої – люди дістають від провізорів відкоша. Виявляється, як інформує Станіслав Ростецький, з 1 квітня змінено процедуру фінансового гарантування «Доступних ліків». Якщо раніше державна субвенція розподілялася Національною службою здоров’я на ЦПМСД, який переадресовував її на аптеки, то тепер встановлено прямі бюджетні відносини між центральним органом та фармаціями без будь-якого посередництва. Тобто раніше аптеки, котрі висловили ініціативу взяти участь в програмі, заключали договори з «Кам’янець-Подільським районним Центром ПМСД», наразі вони самостійно підписують контракти з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), й за підсумками діяльності одержуватимуть кошти з перших рук.
- Тому, поки відбувається процес укладання оновлених договорів, в аптеках можливі затримки у реалізації медикаментів за пільговими цінами. На цей час на Кам’янеччині в проект офіційно включилася лише єдина фармацевтична мережа – «D.S» (колишня «Медобори Фарм»), в пункти якої ми й направляємо наших хворих, – каже директор підприємства.
У районі її філії відсутні. Також відпадає варіант придбання ліків у центральній районній аптеці №140 та її підрозділах, дислокованих в Старій Ушиці, Рихті, районній поліклініці, оскільки її керівництво в телефонній розмові повідомило, що установа не має змоги працювати за програмою.
Невже до сільського жителя чіпляються інші хвороби, що селяни опиняються в зоні обмеженого доступу до особливих медикаментів, за якими обов’язково долати кілометраж до міста? Хіба це не накручує вартість препаратів та не віддаляє населення від реформи разом з усіма її «технічними перервами», перетворюючи її на «Фількіну грамоту»?
Юлія ЛІЧКЕВИЧ.
Треба було народитися в місті
Щодо ситуації з фінансуванням програми «Доступні ліки» у місті, розповідає заступник головного лікаря міської поліклініки №1 лікар-онколог Артур САВИЦЬКИЙ:
- Фінансування програми на даний момент протікає в повному обсязі. Кошти надходять пропорційно їх використанню. Частина ліків є повністю безкоштовними, частина пропонується з незначною доплатою зі сторони пацієнта. Розмір доплати залежить від обраного пацієнтом препарату, але, зазвичай, ця сума незначна. Але що цікаво, за період дії даної програми спостерігалося, що краще діє система сумісної оплати лікарського засобу. Препарати, до яких пацієнти докладають хоча б пару гривень, хворі зазвичай приймають відповідальніше, не забувають про черговий прийом ліків, більш уважні до свого лікування, ніж у випадку зовсім безкоштовних препаратів, – така людська психологія.
- Як Ви вважаєте, програма «Доступні ліки» якось вплинула на загальну картину здоров’я кам’янчан? – запитую у лікаря. – Вже вдалось помітити певний результат?
- Так, постійно ведуться статистичні данні і програма «Доступні ліки» однозначно вплинула позитивно, – відповідає Артур Миколайович, – від моменту вступу в дію програми показники смертності від бронхіальної астми, цукрового діабету та серцево-судинних захворювань знизились до 20%, а це суттєва цифра і за цими відсотками – врятовані людські життя. Чим довше буде діяти програма, тим кращим буде показник тривалості життя серед українців, які мають перелічені вище захворювання.
Як відбувається оформлення рецепта і куди надійде код на рецепт, якщо немає мобільного телефону? Про всі нюанси отримання електронного рецепта інформує лікар загальної практики сімейної медицини Анастасія ЗЕЛІНСЬКА:
- Оформлення електронного рецепту на ліки займає не більше 5 хвилин, якщо не виникає технічних проблем із мобільним телефоном пацієнта, чи інтернетом. Повідомлення з кодом електронного рецепту надходить на номер мобільного телефону, на який оформлена декларація, підписана заздалегідь зі сімейним лікарем. Якщо сам пацієнт не має мобільного телефону, зазвичай декларація оформляється на номер телефону довіреної особи (найчастіше це стосується пацієнтів похилого віку і в договорі вказується номер телефону дітей пацієнта). З цим кодом людина іде в аптеку і вибирає собі потрібний лікарський засіб. Держава компенсує повну вартість препарату по діючій речовині, тобто це певна стала сума. Лікарських препаратів із такою діючою речовиною може бути багато і їхня вартість теж може різнитися, в залежності від виробника. Відповідно до програми «Доступні ліки» держава компенсує однакову суму, не залежно від обраного препарату, а різницю в ціні, якщо вона є, доплачує пацієнт.
Людям із серцево-судинними захворюваннями, діабетом та бронхіальною астмою доводиться часто купувати ліки, це суттєві витрати, які раніше повністю лягали на плечі пацієнта. Урядова програма «Доступні ліки» робить лікування таких захворювань фінансово доступнішим, а це однозначно добре.
Ольга САВИЦЬКА.