У поєднанні історії та сучасності

Джура – так називали в Україні у ХVI- ХVIII століттях зброєносця, учня козацької старшини. Зазвичай джурами були молоді хлопці, які разом з козаками ходили в походи, брали участь у боях та навчалися військової майстерності. У Лісоводах Городоцького району – багато жителів із прізвищами Козак та Джура. І пов’язують це з історичною легендою про заснування села козаками. Тому й не дивно, що саме в цьому подільському селі минулої суботи на території місцевої школи урочисто відкрили арт-сквер. Його окрасою стала пам’ятна скульптура юному джурі.

Авторами триметрового постаменту, виготовленого із заліза, є кам’янецькі скульптори Сергій Кляпетура та Роман Кліщ, а архітектором проекту арт-скверу – Вадим Порчинський. Митці реалізували творчий задум на замовлення Дмитра Савенка, Почесного громадянина с. Лісоводи, засновника відомого на Хмельниччині благодійного фонду «МіСт» імені Михайла Савенка». Територія парку займає 600 кв.м. Всі кошти на втілення проекту надав Дмитро Михайлович, а місцева громада, батьки, вчителі разом з будівельниками впродовж двох місяців трудилися над облаштуванням арт-скверу, який став окрасою та місцем відпочинку не лише жителів села, а й усієї Хмельниччини. За словами президента фонду Сергія Ісаєнка, це, можливо, не остаточний варіант скверу, адже знайдеться ще місце для втілення творчих доробків, встановлення нових арт-об’єктів.

Дмитро Савенко розповів, що відкриття арт-скверу «Джура» є символічною подією, бо саме зараз постать юнака джури має об’єднати усіх заради кращого майбутнього, яке відстоювали і сьогодні його виборюють на сході наші патріоти. Мабуть, тому й символічним став його вислів, написаний під постаментом: «Жити! Вчитись! Мріяти! Творити! Рідну землю боронити!», який Дмитро Михайлович залишив як послання-настанову лісоводській молоді.

– Це подяка усім захисникам за самовіддане служіння своєму народові, нашій Батьківщині. Це духовна підтримка віри в щасливе майбутнє. Це символ кожного, хто долучився до припинення війни, до побудови нової України, в якій житимемо ми і наші діти. Сьогодні в нас важкий час, і ми всі, згуртувавшись, повинні йти вперед, незважаючи на труднощі, підставляти один одному плече, – сказав під час урочистостей Дмитро Михайлович.

Він подякував Лісоводській громаді, яка десятки літ тому у важкі повоєнні роки дала прихисток малому хлопчині-сироті – його батькові Михайлу Михайловичу, – чим зберегла йому життя.

За словами президента благодійного фонду «МіСт» Сергія Ісаєнка, це своєрідний подарунок школі, яка відкрила двері у світ знань та доросле життя вихованцю дитбудинку Михайлу Савенку.

– Пригадую ту хвилину, коли 23 травня 2011 року на шкільне подвір’я завітали троє чоловіків – Михайло Михайлович Савенко, його син Дмитро та я. Ми пройшли в занедбане приміщення колишнього інтернату. Михайло Михайлович відшукав кімнату й ліжко, на якому він спав… Зразу все життя промайнуло перед його очима. Через два місяці його не стало. І син, на вшанування пам’яті про батька, створив благодійний фонд, аби допомагати дітям, яким живеться нелегко. І сьогодні вже 455 вихованців освітньо-виховних закладів сплять на наших ліжечках.

Високо оцінив роботу благодійного фонду й голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, який теж взяв участь в урочистостях.

– Меценат Дмитро Савенко відкриває арт-сквер з монументом джурі. Це, вважаю, вагомий внесок у розвиток громади. Із такими людьми намагатимусь співпрацювати й допомагати у їх добрих намірах, – зазначив посадовець. – Я знаю, що Дмитро Михайлович – це видатна людина із великим серцем, бо він не лише долучився до створення цього монументу, але вже багато зробив і сьогодні робить для Хмельниччини. Опікується сиротами. Понад 2,5 тисячі вихованців із 15 дитячих закладів нашої області отримують від нього допомогу. Створений Дмитром Савенком благодійний фонд «МіСт» допомагає не лише їм, а й українським військовим на сході. Вірю, що з такими меценатами вдасться зробити чимало добрих справ на благо України та Хмельниччини зокрема.

Олеся МИХАЛЬЧИК.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар