ДОБРИВО З БУР’ЯНІВ

Автор: | Опубліковано Сад-город Немає коментарів

У період вегетації рослини інтенсивно ростуть і зав’язують майбутній урожай, їм необхідна величезна кількість води і поживних речовин. Тому слід допомагати овочевим і садовим культурам. Особливо в регіонах із бідними та піщаними ґрунтами, в яких мало поживи, та й вода проходить, як пісок крізь пальці.

Для розуміння загальної картини є основні внесення добрив, зазвичай восени або рано навесні, які дають змогу рослинам добре стартувати в новому сезоні. А є підживлення (легкі «перекуси»), що дозволяють рівномірно до середини літа забезпечувати рослинний організм усім необхідним.

Найбільш швидкодіючий варіант – робити рідке підживлення, тоді всі корисні компоненти легко потрапляють до коріння і швидко ним всмоктуються. Ефект помітний уже за кілька днів.

Зелень бур’янів – це акумульовані корисні речовини, взяті із землі, і в будь-якій бур’янистій траві їх багато. Наше завдання ці речовини повернути в землю – до коріння культурних рослин.

Основою трав’яної бродилки служать бур’яни, з якими доводиться нещадно боротися на грядках. І дивно те, що коли починаєш використовувати їх із користю, то рослин, які засмічують землю, катастрофічно не вистачає.

Щоправда, не всі бур’яни згодяться. Треба брати щось м’ясисте, соковите. Найкращою заслужено вважається кропива, та підійдуть і лобода, щириця тощо.

Отже, нарвали гору бур’янів (або накосили). Бажано їх трохи подрібнити, так процес пройде швидше, але можна і не робити цього. Всю масу кладете у велику простору ємність. Найпопулярніший варіант – емальована ванна, яка відслужила своє, хоча з нею змагаються бочки від ПММ.

Не варто наповнювати ємність по вінця, залиште до краю простір, приблизно третину. Залийте водою так, щоб вона повністю покрила зелень. Перемішайте та накрийте. Герметично закривати не потрібно, адже маса поступово почне бродити і виділяти газ.

Скільки чекати? Залежить від погоди і температури довкілля, але приблизно два тижні. При бродінні піднімається піна, і якщо ви не залишили проміжок до краю, цінна рідина може «втікати».

Ємність із трав’яною бродилкою найліпше розмістити в затінку, аби спекотне літнє сонце її не перегріло. Як і в будь-якій бразі, тут є своя оптимальна температура і, головне, її рівномірність. Можна покласти для прискорення процесу ЕМ-препарати, лопату гною, хтось додає пекарські дріжджі, а хтось пиво. Втім, можна обійтися без цього.

Трохи землі з ґрунтовими мікроорганізмами, а це все є на корінцях зірваних бур’янів, цілком добре працює. Бродилку слід іноді перемішувати.

За приблизно два тижна піна осяде: ваше безкоштовне і, головне, органічне добриво готове. Перед використанням його розводять водою у пропорції 1:2 – 1:4. Напіврозкладену масу з ємності можна викинути на компостну купу або використовувати як мульчу. Але всю не виймайте. Залиште трохи на дні – це послужить закваскою для наступних партій трав’яної бродилки.

Є думка, що із фосфором у цієї поживи дефіцит, тому рекомендують додавати в неї попіл або суперфосфат.

Застосовують зброджену масу:

– для молодих саджанців дерев і дорослих кущів ягідних культур у такому обсязі: 5-10 л робочого розчину на одну рослину;

– для овочевих культур та суниці садової: 10 л на один квадратний метр грядки;

– на доросле плодоносне дерево: від 50 до 100 л розведеної рідкої зеленої суміші.

Позаяк це добриво м’якої дії, то жорстких норм унесення не існує. При регулярному використанні дає чудовий результат. А що таке регулярне використання? Розчин перебродив і готовий. Застосували, відразу завантажили нову порцію, чекаєте два тижні й знову підживлюєте. Як і перед будь-яким удобренням напередодні рослини варто рясно полити.

Трав’яну бродилку можна використовувати і для позакореневого підживлення по листю. Позаяк це добриво саморобне, то пропорцію точно не важливо визначати. Можна лише сказати напевно, що, як і будь-яку позакореневу поживу, трав’яну бродилку слід сильно розводити водою і перед застосуванням пробувати на невеликій ділянці крони. Таким чином і підбираєте потрібну концентрацію розчину, щоб і ефект був, і листя не обпекти.

Ось так легко самому зробити добриво з бур’янів. Воно, звичайно, не замінить повністю родючого ґрунту на грядці, але допоможе вашим рослинам нарощувати масу плодів і обсяг крони.

Олена РОЗДОБУДЬКО

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар