СЛАВКО ПОЛЯТИНЧУК І ТАРАС БУЛЬБА
«Далекого 1961-го року, щойно людство завершило святкувати Новий рік за новим та старим стилем, ще й відсвяткували Різдво Христове за юліанським календарем (дякуючи Всевишньому, свят у нас багато), трапилась наступна подія…». Такою інтригою про свою появу на світ та дещо про родовід розпочинається розділ «Від автора» у книзі кам`янецького письменника Славка Полятинчука, яка має назву «Повернення Тараса Бульби». І далі увесь вступ так захоплює, що ти вже й справді розумієш, наскільки важливим було для нас оте народження майбутнього автора поряд з такими літописними подіями, як, скажімо, коли цього ж року Джон Кеннеді змінив Дуайта Ейзенхаузера на посту президента США, або ж будова Берлінської стіни завдовжки 155 км… Бо ж і автор книги сьогодні відомий у місті активний громадський діяч, голова міського товариства «Просвіта».
«Повернення Тараса Бульби» – це книга, до якої увійшли вибрані твори з полятинчукових збірок «Нема диму без вогню», «Золото, рекет, кримінал», «Одкровення від Степана Руданського», які автор писав у різні роки від початку 90-х і до сьогодення, а також твори, які друкувалися в різних часописах.
Нещодавно свою нову книгу автор презентував у центральній бібліотеці ім. Кості Солухи аудиторії переселенців, котрі прибули до нашого міста з початком воєнних дій в Україні. На заході були присутніми й члени кам`янецького осередку «Українського клубу».
Автор, інтригуючи аудиторію спогадами зі свого письменницького життя, зачитував вибірково оповідання, аналізував, давав відповіді на численні запитання присутніх, дякував за зацікавлення, розповідав про історію та події, що сприяли появі цієї книги.
І як її визначити в літературній концепції? Це не вдасться одразу: тут і гіперреало-сюрреалістичне фентезі, і подільські придибенції, власні паралельні інтерпретації популярних письменників і казки для нас, дорослих… Зачудовуєшся його уявою та вмінням фантазійно прив`язати подію та й навіть сказане кимось одне-єдине слово до певної історичної дати або персони. І це не «мисль по древу», а лаконічна, осмислена думка, породжена неприборканою уявою, після якої, навіть не замислившись, видихаєш з себе: «А таки це було!». І смакуєш витончену літературну обдарованість непростого фантазера. Це ж треба так ще вміти з диму зробити вогонь! Та й з почутої однієї-другої історії про Кам`янець, вималювати хронологічну послідовність думок, щоб заманити читача навіть вже самими назвами оповідань, як от: «Про рибу, фосфор і фестиваль «Червона рута», «Лисий рогатому не товариш (або вночі на цвинтарі)», «Муму» (українська версія), «Останній з вулиці Рози Люксембург», «Одкровення від Степана Руданського» тощо.
Майже усі ці історійки пов`язані з Кам`янцем. А коли ти закохана в місто, коли милуєшся кожним прожитим днем в ньому та людьми, які творять його духовну ауру, – живе авторське слово дуже западає в душу. Навіть у своїй поемі «Лірник» я використала одну з придуманих легенд Славком Полятинчуком про Карвасари… І тепер, маючи у своїй бібліотечці краєзнавчої літератури ще й книгу цього автора, певно, не раз скористаюся його фантазійними шедеврами. Можливо, навіть колись прийде мені на поміч і оте його «Останнє завдання Штірліца»…
Залишається лише додати, що книга «Повернення Тараса Бульби» цьогоріч стала переможницею у конкурсі книгодрукування за рахунок бюджету міської ради. Ще б пак! Адже й малюнки до неї виконані не менш відомим кам`янецьким письменником і художником Сергієм Боднарем. Перемогла творча дуада двох талантів, в якій домінантом виступило Слово, і нехай же автор надалі здобуває переможне визнання своїми одкровеннями!
Юлія ЛИСКУН, голова місцевого осередку «Українського клубу», журналістка.