ХТО ПРОТИ «БЕБІБОКСІВ»
Позаторік уряд Володимира Гройсмана запровадив проєкт «Пакунок малюка» («бебібокс»). Сім’ї після народження дитини почали одержувати набір найнеобхідніших речей. Тривала ця ініціатива два роки, і вже нинішній Кабмін оголосив про її призупинення. З 1 вересня замість набору батьки отримують гроші.
Проблема з пакунками виникла ще в січні поточного року. В Мінсоцполітики оголосили тендер на комплектацію наборів через держустанову «Професійні закупівлі», але згодом Антимонопольний комітет скасував його у зв’язку зі скаргами більшості учасників. Оскільки цільові кошти – 1,2 млрд грн – були виділені, то в Мінсоцполітики вирішили видавати сім’ям грошовий еквівалент пакунка у сумі 5 тис.грн.
Здавалося б, вихід знайшли. Та й загалом ідея непогана, адже частина батьків була незадоволена деякими складниками набору. А міністр соцполітики М.Лазебна підкреслила, що її відомство не проти «пакунків малюка», та коли побачили, що хтось хоче на них «заробити», то вирішили давати сім’ям гроші. Щоправда, коли чиновницю запитали, кого підозрює в корупції та «схемах», вона послалася на правоохоронців, мовляв, хай розбираються.
Однак ця урядова ініціатива дістала велику порцію критики. Насамперед від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), під чиєю егідою проводилися тендери на закупівлю товарів для проєкту «Пакунок малюка». У зверненні зазначено, що наповнення «пакунка малюка» за два роки суттєво поліпшилося, збільшившись у 2,5 рази – до 60 предметів при такій самій ціні. Якщо позаторік лише 35% сімей надавали перевагу боксу перед грошовою виплатою, то нині вже вісім із 10 хочуть отримувати допомогу саме в натуральному вигляді. Дослідження ЮНІСЕФ підтверджують також економічну ефективність пакунків: позитивний вплив на родинний бюджет відчули 79% батьків, а 49% вдалося суттєво заощадити на купівлі товарів для немовляти. В середньому предмети з «пакунка малюка» оцінюють у 4,8 бала з 5. До того ж якщо купувати ці товари вроздріб, то їхня вартість виллється у понад сім тисяч гривень, тобто фактична купівельна спроможність батьків зменшиться на 40% (адже компенсація від держави становить 5 тис. грн).
Згідно з офіційним роз’ясненням, кошти надходитимуть на спецрахунки у «ПриватБанку». Витратити їх можна протягом року виключно на товари для дитини (засоби догляду, одяг, взуття, харчування, посуд, іграшки) та породіллі (засоби інтимної гігієни) і лише в певній мережі магазинів, які затвердить Мінсоцполітики.
Хто визначатиме ці магазини, за якими критеріями? Адже в роздрібній торгівлі нескладно на «спеціальний список товарів» збільшити націнку на 10-20%, а потім із виділеної суми повернути їх кому треба – ось вам і реальна корупційна лазівка… Крім того, 5000 грн тільки здаються солідними грішми: будь-яка торговельна мережа робить націнку не менш як 50%, так що сім’ї в будь-якому разі будуть у програші. І це лише фінансовий бік. А от, наприклад, як добиратися до заповітного магазину жителям маленьких містечок і сіл? Навіть якщо замовити доставку, її безкоштовно ніхто робити не буде. Сюди ще треба додати коронавірусну загрозу… Для багатьох також буде проблемою й відкрити картковий рахунок у ПриватБанку, адже його відділень у селах практично немає.
Марина ТІШКОВА.
Необдуманная жизнь каждого человека не стоит оного, чтобы жить. Ваши тексты помогают уразуметь резон бытия. Благодарствую