Як в Кам’янці-Подільському потрапити до лікаря, або медична реформа в дії

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

В Україні відбувається медична реформа. Звичайному громадянину дедалі важче розібратись у безмежному потоці інформації і змінах, а відтак, починає здаватись, що життя не покращується, а ускладнюється. Нам завжди здається легшим і кращим те, до чого ми звикли, а непізнанне, нове – лякає. Та, як казав Джон Кеннеді: «Зміни – закон життя. І ті, хто дивиться тільки в минуле чи лише на сьогодення, безперечно пропустять майбутнє». Тож як не заблукати в лабіринті медичних нововведень, ми запитали у місцевих лікарів.

Борис ЦВІГУН, головний лікар Кам’янець-Подільської міської лікарні №1.

  • Борисе Ярославовичу наразі досить часто можна почути обурення пацієнтів, яким доводиться вистояти в черзі спочатку до реєстратури, аби записатися на прийом до вузькопрофільного спеціаліста, і вже потім, можливо й через кілька днів, попасти до нього. Чому не можна зареєструватися по телефону, аби двічі не відвідувати поліклініку?
  • Наразі у нас перехідний період. Аби не звертатися в реєстратуру, запис до потрібного лікаря можна зробити через сайт https://medics.com.ua. Взагалі, за новою системою пацієнту зі своїми скаргами у першу чергу потрібно буде звертатися до свого сімейного лікаря, який надалі вирішуватиме чи потрібна вам допомога вузьких спеціалістів, чи, можливо, він надасть її сам. Це не означає, що треба записуватись обов’язково до нього на прийом. Можна просто зателефонувати на особистий номер і розповісти, що Вас турбує. Адже сімейний лікар – не просто терапевт, а спеціаліст високого рангу, який має необхідні знання, аби лікувати широкий спектр хвороб і не «ганяти» свого пацієнта по всіх кабінетах.
  • Отож, коли в реєстратурі кажуть звернутись спершу до сімейного лікаря, вони мають на увазі не прийом, а телефонний дзвінок?
  • Так. Сімейний лікар сам тепер записує своїх пацієнтів на прийом до вузьких спеціалістів, якщо бачить таку необхідність. Та це, звісно, не стосується надзвичайних випадків, коли хворий потребує негайних дій зі сторони медиків, наприклад травма. У таких випадках можна прийти без черги, звернутись в реєстратуру і вас зобов’язані прийняти відповідні лікарі. Також можна викликати швидку у випадку необхідної невідкладної медичної допомоги. У звичайних же ситуаціях треба телефонувати до сімейного лікаря.
  • Ви сказали, що сімейний лікар може сам вирішити як лікувати хворого?
  • Саме так. Тут просто важливо зрозуміти, що сам процес навчання у медичних закладах давно змінився, і не варто плутати лікаря-терапевта у класичному розумінні з сімейним лікарем, якого навчали бути спеціалістом широкого профілю.
  • Більшість людей звикли самі вибирати лікаря і тепер їм важко призвичаюватися до нової системи.
  • Насправді все нове на перший погляд складне, але люди звикнуть і побачать переваги. Зателефонувати до свого сімейного лікаря, а не в реєстратуру – це той самий один дзвінок, просто на інший номер. Та, можливо, і сам сімейний лікар зможе вам допомогти. Наприклад, раніше людина, яка хоче перевірити зір, чи внутрішньоочний тиск, змушена була простоювати в чергах до окуліста. Тепер вона може прийти до свого сімейного лікаря, який може сам провести ці процедури, оскільки має і достатню кваліфікацію, і необхідне обладнання. Це розвантажить окулістів, дасть можливість швидше допомагати людям, у яких виникли серйозні проблеми зі здоров’ям.
  • Раніше побутував такий жарт: «Одне лічим, друге калічим». Чи актуальний цей вислів буде, коли на 100% запрацює медреформа?
  • Сподіваюся, що цей вислів залишиться в минулому. В кожному жарті є доля правди. Якщо лікар не знає всіх нюансів здоров’я хворого, то, грубо кажучи, може лікуючи один орган, призначити препарати, які конкретно цьому пацієнтові протипоказані. Основним завданням лікаря є не нашкодити пацієнтові. Сімейний лікар, на відміну від вузького спеціаліста, має усю інформацію про кожну людину, яка підписала з ним договір. Знає певні нюанси, історію хвороби, спадкову схильність, психологічні особливості і навіть побутові умови свого пацієнта, що також насправді відіграє чималу роль у діагностуванні та успішному лікуванні захворювань. Хороший сімейний лікар не призначить препарати, які можуть завдати шкоди, оскільки він лікує не орган чи хворобу, він лікує людину в цілому. І це основна відмінність від старої системи.
  • Чи означає це, що потреба у вузьких спеціалістах зникне?
  • Ні, просто у таких лікарів буде можливість приділити більше уваги серйозним проблемам хворих, надавати допомогу швидше і удосконалювати свої знання й навики. Також вони консультуватимуть сімейних лікарів, вирішуватимуть разом складні випадки. Медична реформа націлена на налагодження тісного контакту між вузьким спеціалістом, сімейним лікарем, пацієнтом. Якщо ж узагальнити, то для пацієнта все зводиться до одного: обрати хорошого сімейного лікаря, який дійсно буде дбати про його здоров’я.

 

Як записатись на прийом до сімейного лікаря? Про це нам розповіла головний лікар Кам’янець-Подільського центру первинної медико-санітарної допомоги Інна КЛИМ.

  • Записатись можна з будь-якого комп’ютера, планшета чи телефона, підключеного до інтернет-мережі, через сайт https://medics.com.ua, за телефоном через реєстратуру, або по особистому номеру телефону сімейного лікаря. Також можна підійти в реєстратуру, хоча необхідності такої наразі вже немає.
  • Інно Анатоліївно, що робити, якщо у сімейного лікаря всі найближчі дні зайняті, а людина захворіла?
  • Перш за все потрібно зателефонувати до свого сімейного лікаря і він скаже, як далі діяти: чи зробити виклик додому, чи прийти в лікарню між прийомами. Якщо ж сімейний лікар занадто завантажений, а огляд потрібен вже, тоді в реєстратурі видадуть талончик до будь-якого іншого сімейного лікаря, який на даний момент має вільний час для прийому.
  • У яких випадках можна викликати лікаря?
  • Наразі виклик здійснюється через реєстратуру, або безпосередньо до свого лікаря, і тоді сімейний лікар вже вирішує наскільки доцільним буде його прихід до хворого.
  • Що робити, якщо людина записалась на прийом, але плани змінились і вона не може прийти в записаний час?
  • Потрібно подзвонити в реєстратуру, або до свого лікаря і ваш запланований візит перенесуть на зручніший для вас час. Система запису на конкретний час дуже зручна. У лікарнях майже зникли черги. Знижується імовірність перехресних заражень, виникнення епідемій, адже пацієнти із різними захворюваннями практично не пересікаються, а менш тривале перебування хворих у коридорах лікарні знижує кількість мікробів у самому приміщенні, що теж важливо для здоров’я громадян.
  • Сімейні лікарі наразі можуть лікувати більший спектр захворювань. У багатьох людей з’явились побоювання, що лікарі будуть братись за непосильні їм випадки, оскільки не захочуть втрачати кошти через переведення хворого до іншого спеціаліста.
  • Такі побоювання не мають реальних підстав. З сімейних лікарів не знімаються кошти за переведення пацієнта до вузькопрофільних спеціалістів. А от невірне лікування може призвести до виникнення серйозних проблем і поставити під сумнів кваліфікацію відповідального за таке лікування. Тож сімейні лікарі при необхідності обов’язково направлятимуть хворих до відповідних спеціалістів. Якщо ж з погляду пацієнта сімейний лікар його не задовольняє, то він може змінити свого лікаря і підписати договір з іншим.

Ольга САВИЦЬКА.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар