Чи готова Кам’янеччина до медичної реформи?

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

Медична реформа. Це словосполучення сьогодні на слуху чи не в кожного громадянина нашої країни. Адже, якщо вірити прогнозам політиків і провідних медиків, 2018 рік для України стане переломним у галузі охорони здоров’я на шляху до прогресивної європейської медицини.

Зміни відбуватимуться поступово. Впродовж 2018 року планується перехід на нову систему фінансування охорони здоров’я на первинному рівні. Прийом вузьких спеціалістів у поліклініках і надання медичної допомоги у стаціонарах не будуть змінюватися з 1 січня 2018 р. Все залишається, як є, до 1 січня 2020 р., коли почнеться перехід на нову систему фінансування на вторинному і третинному рівнях. Наразі мова йде лише про первинну ланку. Отже, усі запитання щодо розцінок на різні види операційних втручань в лікарнях наразі недоречні. Іншими словами, перший рік медичної реформи фактично діятимуть паралельно дві моделі – стара й нова.

Гроші

В проекті бюджету-2018 передбачені кошти на медичну реформу. Цьогоріч Уряд заклав рекордну суму на фінансування сфери охорони здоров’я –112,5 млрд грн. Обсяг коштів на програму медичних гарантій передбачений у розмірі не менше 5% ВВП, як повідомляє сайт espreso.tv.

Українці – за

Громадяни нашої країни, які підтримують новації в сучасній медицині, навіть запустили у соцмережах флеш-моб “Голосуй за медреформу”. Тобто українці ніби й не проти, однак їх лякає, як же слово поєднуватиметься із ділом.

– Особисто я не проти медичної реформи, – розповідає пані Тетяна із маленькою донечкою на руках у черзі до педіатра в міській лікарні. – Може, тоді буде якийсь лад хоча б у медицині, бо сьогодні, щоб потрапити на прийом до лікаря, треба не тільки вистояти величезну чергу і витратити багато часу, але й у гаманці треба запаси мати. І лікар, і пацієнт викручуються, як можуть. Треба обов’язково щось змінювати. Крім того, слід правдиво інформувати людей, доступно доносити до них інформацію. Щоб не вийшло все гамузом і нашвидкуруч. Якщо й запроваджувати нововведення, то так, як це робиться в європейських країнах. Ми гідні якісного медичного обслуговування, бо скільки вже можна прирівнювати Україну до країн Африки?

Як усе на ділі

Оскільки до старту медичних нововведень, хоч і в тестовому режимі, часу залишилося обмаль, ми поцікавилися, на якому етапі перебуває підготовка до них на Кам’янеччині, чи укладено вже перші декларації із пацієнтами.

З цими запитаннями ми звернулися до заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Кам’янець-Подільського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Станіслава Ростецького та начальника управління охорони здоров’я Кам’янець-Подільської міської ради Юрія Пливанюка.

Відповіді отримали майже ідентичні, мовляв, до реформи готуються, роз’яснювальні роботи із населенням проводять, однак жодної декларації із пацієнтами ще не укладено, оскільки в наявності є лише зразки для ознайомлення. Та й не так діло швидко робиться, як слово мовиться. За словами медиків, найбільш складною ділянкою реформи є її програмне забезпечення. Мова, зокрема, йде про електронну систему охорони здоров’я eHealth. По суті eHealth – кровоносна система реформи, через яку нараховуватимуться кошти закладам. Вона також має включати в себе електронну амбулаторну картку пацієнта та увесь медичний документообіг. Для цього потрібно додатково оснастити місцеві та районні медустанови комп’ютерами. Словом, пілотне тестування цього програмного забезпечення поки відкладається через брак фінансування, яке потрібно буде віднайти рішеннями сесій міських та районних рад. У зв’язку з цим посадовці припускають, що реформа на Кам’янеччині якщо запрацює, то ближче до кінця першого півріччя 2018 року.

                                                                                                                                                                                                                                              Ольга ОЛІЙНИК.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар