Ліс – це культура поколінь

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Щороку третя неділя благодатного вересня приносить свято для людей, кому довірено берегти і примножувати лісове багатство нашої держави, хто щоденною працею створює добробут для наступних поколінь, – День працівника лісового господарства.

Державне підприємство “Кам’янець-Подільське лісове господарство” веде свою діяльність на території державних лісів Кам’янець-Подільського, Дунаєвецького та Чемеровецького адміністративних районів, загальною площею 25,3 тисячі гектарів, 65 відсотків території лісових масивів віднесені до природно-заповідного фонду з обмеженою господарською діяльністю (ландшафтні, ботанічні, лісові заказники державного та місцевого значення, пам’ятки природи та садово-паркового мистецтва). До складу підприємства входить шість лісництв, лісопункт та дільниця по вивезенню та відвантаженню деревини. Підприємство створене в 1930 році, і основні принципи роботи, якими керувалися ще наші батьки, діди, прадіди, залишилися такими ж актуальними як і колись. Ліс — це культура поколінь, де помилки не прощаються природою, тому нині виробнича діяльність поставлена на високопрофесійну та наукову основу, застосовуються сучасні методи раціонального використання лісових ресурсів.

Працюючи в умовах обмеженого лісокористування, відсутності державного фінансування, збільшення податкового навантаження, де крім рентної плати за ресурси, державою введено додатковий податок на лісові землі, підприємство працює стабільно та має гарні економічні показники. Так, за 8 місяців реалізовано продукції на 26 млн грн, в тому числі дров паливних для населення – 3,5 тис. м3 на 1,8 млн грн. Сплачено платежів до бюджету та єдиного соціального внеску на суму майже 11,5 млн грн. За деревину, заготовлену при проведенні рубок у насадженнях віком понад 40 років, підприємством сплачено ренту, або лісовий дохід у державні та місцеві бюджети на 1,6 млн грн. Більше 9 мільйонів зароблених коштів підприємством спрямовано в першу чергу на покращення якості та підвищення продуктивності лісів. В умовах різких кліматичних змін, пониження грунтових вод у насадженнях відбуваються незворотні процеси – розмноження хвороб, шкідників та всихання дерев. Перед лісівниками постає одна із актуальних проблем – проведення заходів з оздоровлення насаджень. Відповідно до природоохоронних заходів на об’єктах природно-заповідного фонду для отримання дозволів необхідно пройти низку погоджувальних процедур з науковими та екологічними установами.

Наразі виконано комплекс лісогосподарських заходів з формування і оздоровлення лісів на площі 492 га, де отримано 10,2 тисячі кубометрів деревини, проведено відтворення лісів на площі 47 га, догляд за молодими насадженнями в обсязі 480 гектарів. Виконується повсякденна та значна робота лісової охорони з профілактики та недопущення самовільних рубок і лісових пожеж. З метою виявлення пожеж та оперативного реагування в Подільському лісництві встановлена пожежна вежа з телекамерою.

Працюючи в умовах сьогоднішніх вимог економічного ринку, на підприємстві встановлено систему електронного обліку за відпуском деревини та контролю за лісовими ресурсами, діє інформаційне програмне забезпечення обліку, за рахунок впровадження програм бухгалтерського обліку, матеріально-грошової оцінки лісосік та використання картографічної та таксаційної бази даних лісовпорядкування.

Для залучення додаткових коштів і задоволення соціальних потреб жителів регіону, лісівники підприємства вирощують новорічні ялини, саджанці енергетичних культур, створили плантації дикорослих високовітамінних ягідників — горобини червоної, аронії та калини. Успішно використовуються побічні властивості лісу, утримується пасіка на 50 сімей, заготовлюється лікарська сировина, виготовляються мітли господарські та віники банні, чаї із лісових цілющих трав. Для залучення додаткових коштів, створення робочих місць та використання низькосортної деревини на підприємстві встановлено дровокол та сушильну камеру для виготовлення дров колотих, що надзвичайно важливо максимально забезпечити заклади соціальної сфери, жителів регіону альтернативними видами палива. Впроваджено прогресивні технології з вирощування садивного матеріалу в умовах контрольованого середовища та з закритою кореневою системою. Щорічно підприємство вирощує до 300 тисяч штук саджанців лісових та декоративних порід.

Особлива увага приділяється організації праці, культурі виробництва, проведено ремонт та благоустрій контор лісництв та лісових кордонів тощо. Для підтримання в лісах рекреаційних, естетичних та виховних функцій, створено шість зон відпочинку, екологічні стежки, лісові просвітницькі центри. Найбільш відвідуваним є “Миньковецький дендропарк”, де проводяться ексурсії, заходи з екологічної та лісівничої освіти, надаються послуги для проведення відпочинку, святкування та відеозйомок урочистих подій.

Лісівники дбають і про свою зміну. В лісгоспі організовано та успішно функціонує три шкільні лісництва Кадиєвецьке, Миньковецьке та Малієвецьке які допомагають лісівникам при посадці лісу, заготівлі лісового насіння, виготовленні та розвішуванні гніздівель. Напередодні свята підприємством було проведено конкурс малюнка серед школярів “Ліс очима дітей”, де учениця Кадиєвецької ЗОШ Катерина Кирилюк здобула друге місце серед учасників Хмельницької області. Щороку в лісгоспі проходить Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», яка стала доброю традицією у лісівників та всіх небайдужих, хто любить ліс, вболіває за збереження та примноження природи рідного краю. Лісгосп у вигляді благочинної допомоги завжди допомагає садивним матеріалом для озеленення школам, церковним громадам, сільським та міським радам, природоохоронним організаціям.

Цьогоріч створено пам’ятну посадку лісу в Маківському лісництві, Алею на честь загиблих воїнів АТО – лісівників у с.Маліївці із залученням самих атовців та громадськості.

Підбиваючи підсумки зробленого, в переддень свята хочеться відмітити кращих “творців лісу”, які захист і примноження лісового багатства краю вважають справою свого життя. Це лісничі Гаджук В.С., Носа О.М., майстри лісу Фурманчук О.В., Афрамчук О.Л., лісники Балан В.І., Ільницький І.М., Долінський В.А., вальники лісу Опольський П.Л., Гончар П.В.,Костюк П. водії на вивезені деревини Осіпов В.А., Драчов С.М. , трактористи Шаповалов М.Т., Гринчевський В.Б. та багато інших.

У день професійного свята висловлюю свою щиру подяку всім працівникам лісгоспу за їх нелегку працю на благо лісу. Особлива вдячність пенсіонерам та ветеранам лісового господарства. Саме завдяки їхньому професіоналізму та праці маємо високопродуктивні лісові насадження, на яких сьогодні базується добробут підприємства.

Міцного здоров’я, щастя, добрих справ, морального і матеріального задоволення від зробленого. Бажаю миру та злагоди, трудових звершень та достатку в Ваших сім’ях.

Валерій ПУСТИЛЬНИЙ, директор ДП «Кам’янець-Подільське лісове господарство».

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар