Врятуємо бібліотеки!

Автор: | Опубліковано Освіта Немає коментарів

Як часто ви читаєте книжки? З власного досвіду можу запевнити, що із віком на це відводиться все менше й менше часу. І якщо під час навчання в школі та вишах ми постійно гортаємо стосики потрібної нам літератури та періодики, то надалі, в кращому випадку, вони потрапляють до нас декілька разів на рік. Доросле життя зазвичай протікає в режимі «дім-робота-дім», і саме цим ми виправдовуємо свої лінощі та вічну нестачу часу для саморозвитку й освіти. Чи правильно це? Звичайно, ні! Але проблема наразі полягає навіть не в цьому. Помічено, що останнім часом черги до скарбниць просвітництва значно поріділи й серед молоді та школярів. Доба розвитку науково-технічного прогресу дала нам можливість отримання інформації з найрізноманітніших джерел, проте книга є й залишається одним з основних її носіїв.

Якою має бути бібліотека? Як зробити її комфортною та привабливою для користувачів? Як застосувати партнерство влади, бізнесу, громадськості для розвитку книгозбірень? Ці та інші питання обговорювалися 18 квітня представниками Кам’янець-Подільських міської та районної рад, райдержадміністрації, закладів культури й освіти, працівниками міської й районної центральних бібліотечних систем, членами громадських організацій та іншими під час засідання круглого столу «Партнерство влади, освіти, бізнесу, громадськості задля розвитку бібліотек» у рамках громадських обговорень «Бібліотека – центр громади». та Програми української бібліотечної асоціації з адвокації «Через бібліотеки – до знань!», що відбувся в центральній міській бібліотеці.

Громадське обговорення проблем та перспектив бібліотечної системи на Хмельниччині розпочалося 5 квітня. Цього дня стартувало засідання круглого столу на базі бібліотеки села Соколівка Ярмолинецького району, 10 квітня була проведена зустріч з представниками ради Міжнародних наукових досліджень і обмінів та програми «Бібліоміст» в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Миколи Островського. Завершити цикл зустрічей планується в цій же бібліотеці 24 квітня, де й будуть підбиті підсумки.

В обговоренні питань, що стосуються бібліотечної системи Кам’янеччини, взяли участь заступник директора департаменту гуманітарної політики, начальник управління культури і туризму міської ради Ольга Чорнобиль; головний спеціаліст відділу культури й туризму РДА Катерина Олійник; директор наукової бібліотеки К-ПНУ ім.Івана Огієнка, доктор історичних наук, професор Віктор Прокопчук; голова громадської ради при міськвиконкомі Алла Буданцева; директор районної ЦБС Надія Федорчук; голова постійної депутатської комісії з питань освіти, культури, туризму, молоді та спорту міської ради Євген Ободовський; викладачі коледжу культури і мистецтв; методисти міського управління освіти і науки; методисти з питань інформації та виховної роботи районного відділу освіти; представники ЗМІ. Від користувачів бібліотек виступила психолог соціального центру «Надія» Галина Гринішина.

Засідання тривало понад дві години, проте час промайнув досить швидко, адже всі зацікавлено включилися в обговорення, ділилися досвідом та пропонували шляхи вирішення проблеми зниження привабливості бібліотек для читачів та пошуків джерел гідного їх фінансування. Доволі цікаві пропозиції внесли викладачі коледжу культури і мистецтв, які запропонували продовжити роботу бібліотек у літній час, а також поліпшити обізнаність громади про їх послуги шляхом розповсюдження рекламних буклетів та листівок, як це роблять зазвичай представники торговельних марок та підприємств. А ось те, що молодь постійно «сидить» в Інтернеті та соціальних мережах, запропонували використати на свою користь, адже створивши сайти бібліотек та електронні каталоги літератури з її коротким описом та змістом, можна зацікавити молодь прийти до бібліотеки, взяти цікаву книжку.

Усі пропозиції та рекомендації були записані в протокол, котрий буде озвучений на заключному засіданні круглого столу в Хмельницькому. Проте на цьому учасники зібрання вирішили не зупинятися й домовилися організовувати подібні зустрічі частіше.

Ще однією доброю справою завершився захід – взявши в руки лопати та засукавши рукави, учасники зібрання посадили 15 берізок у дворику бібліотеки-філії №6 по вул.Лесі Українки. Цей маленький березовий гайок стане символом партнерства влади, бібліотеки й громади, бо тільки в спільній роботі видно результат – як у садінні дерев, так і в рятуванні книгозбірень.

Діна КУШНІР

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар