Історія села Фурманівка станом на 1900 р.

Автор: | Опубліковано Історія Немає коментарів

Село Фурманівка (раніше Фурманівці) Кам’янецького повіту розташоване за 8 верст на південний схід від Кам’янця, на горі над глибокою долиною, якою протікає річка Тернавчка, що впадає недалеко від Фурманівки в Дністер. Народні перекази розповідають, що раніше поселення було внизу, біля річки, й носило назву Дем’янів Яр. А потім один із мешканців на прізвище Фурман перейшов жити вверх, а за ним послідували його односельчани, а також жителі сусіднього села Палютинці. Так утворилося село Фурманівка або Фурманівці.

На підтвердження цього народ підказує сліди кладовища, що було в цьому яру, де нині залишилося декілька селянських хат. Ці перекази підтверджуються частково й історичними даними. Із актів видно, що в ХV ст. село називалося Окунів, а потім ця назва замінюється на Фурманівку – за прізвищем свого власника Фурмана.

Близько 1530-1542 рр. Фурманівка мала пустельний вигляд (очевидно, після татарського спустошення). 1615 року село було королівським маєтком. 1793 року село приєднали до казенних маєтків. Нині на території села 352 дес. становить Баговицько-Фурманівське лісництво, у селян – 690 дес. Біля Фурманівки знаходиться присілок, розташований у глибокій долині річки Тернавки. Зветься він Дем’янів Яр або Фурманівська Долина (21 двір). Крім того, до Фурманівського приходу належить село Суржинці та присілок Палютинці. Суржинці розташовані біля річки Тернавка і відомі з другої половини ХVІІ ст.

Церковний приход до недавнього часу належав до церкви с.Калиця і тільки 1873 р. приписаний до Фурманівської церкви. В Сурженцях знаходиться залишене старе кладовище. Кажуть, що колись тут була церква, але документальних підтверджень цьому немає. Палютинці також біля річки Тернавки, відомі від 1578 р.

Населення Фурманівки складається з селян-малоросів, православні. 1898 р. їх було 413 чоловіків та 415 жінок. Займаються хліборобством. У Фурманвців немало малоросів, які прийшли із Галичини. У першій половині ХVІІІ ст. до 1774 р. у Фурманівці була церква на честь Святої Трійці, дерев’яна, з трьома куполами, бідна, навіть без своїх богослужбових книг. Нова церква закладена тільки 1781 р. та освячена 1783 р. Китайгородським деканом Іоаном Рожалновським в ім’я св. серебреників Косьми і Даміана. 1851 р. за рахунок казни була збудована нова, існуюча нині Косьмо-Даміанівська церква, дерев’яна, з трьома куполами та окремою дзвіницею.

Церковної землі: садиба – 4 дес. 1344 саж, орної в трьох місцях – 30 дес., сінокіс – 2 дес., а всього 36 дес. 1344 саж. Причтові приміщення збудовані 1897 р. за кошти поземельного збору. Церковно-приходська школа в Фурманівці з 1894 р. перетворена зі школи грамоти, яка існувала раніше. Школа грамоти в Суржинцях з 1891 р.

Володимир НАКОНЕЧНИЙ, історик-краєзнавець.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар