МИСТЕЦТВО – СВОБОДА, ЯКУ НІКОМУ НЕ ВІДНЯТИ

Автор: | Опубліковано Освіта Немає коментарів

Війна – це завжди руйнування, знищення, смерть… Культура і мистецтво – це творіння життя! Що може митець зробити під час війни, чим допомогти своїй країні, яке місце під час війни займає творчість?! Це рядки з творчих есе на тему: «Мистецтво та митці у викликах війни» наших цьогорічних першокурсників… Це питання, на які всі ми – люди мистецтва – науково педагогічні працівники та здобувачі вищої освіти кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, даємо свої відповіді кожного дня, починаючи з лютого 2022 року.

Історія підготовки при університеті художників-педагогів, а отже і передумови для створення самої кафедри, розпочалася з 1986 року, коли відбувся перший набір абітурієнтів (25 осіб) на «Початкове навчання» з додатковою спеціалізацією «Образотворче мистецтво». Необхідність здійснення такого набору була викликана недостатньою кількістю кваліфікованих вчителів образотворчого мистецтва в школах області. На той момент назріла потреба підвищення якості викладання художніх дисциплін і забезпечення навчального процесу художниками-педагогами. Викладачами предметів образотворчого циклу стали: випускник Львівського поліграфічного інституту Микола ГУМЕНЮК, випускники Одеського державного педагогічного інституту ім. К.Д. Ушинського Вячеслав ДОНЕЦЬ та Лариса БОНДАР. У 1992 році – випускниця Львівського інституту декоративного і прикладного мистецтва, відмінниця народної освіти, кандидатка мистецтвознавства, доцентка Наталія УРСУ. Це дало змогу ввести нові спецкурси і спецпрактикуми (шрифтова графіка, шкільний дизайн), забезпечити викладання лекційного матеріалу висококваліфікованими фахівцями, що позначилося на якості підготовки студентів. З 1999 р. викладач Борис НЕГОДА одержує звання Заслуженого художника України і обирається Радою університету доцентом кафедри. У 2003 навчальному році вперше здійснено набір студентів (20 осіб) на мистецько-педагогічну спеціальність – «Педагогіка і методика середньої освіти. Образотворче мистецтво». 1 лютого 2004 року рішенням ректора університету утворюється кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, яку очолила на той час кандидатка мистецтвознавства, доцентка Наталія УРСУ.

Художньо-педагогічна спеціальність дозволяє продовження навчання в магістратурі. З 2005 р. додалися нові мистецькі спеціальності – «Реставрація творів мистецтва» і «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» (спеціалізації мистецтвознавство та сакральне мистецтво). На спеціальності працювали викладачі-випускники Львівської, Київської, Одеської, Харківської та інших художніх шкіл. У період до 2020 р. склад кафедри постійно змінювався, викладання фахових навчальних дисциплін забезпечували висококваліфіковані педагогічні працівники з науковими ступенями, вченими і мистецькими званнями: докторка мистецтвознавства, професорка Наталія УРСУ; Заслужений художник України, професор Борис НЕГОДА; Заслужений майстер народної творчості, доцент Володимир ЛАШКО; кандидатка архітектури, доцентка Інна БЕРЕЗІНА; кандидати наук (мистецтвознавства, архітектури): Алла БРЕНЮК, Вікторія ВІШТАЧЕНКО, Оксана КЛІЩ, Денис КОСТЮК, Іван ПІДГУРНИЙ, Ніна ШУЛЬЦ; асистенти Тетяна БІЛОУС, Наталія КАЧКОВСЬКА, Ірина КЛЯПЕТУРА, Наталія ЛАШКО, Юлія ТАБЕНСЬКА, Андрій ШТОГРИН, Віталій ЩЕРБАНЬ та ін., члени Спілки художників України Іван ГУЦУЛ, Сергій КЛЯПЕТУРА та Антоніна ШТОГРИН; фахові реставратори Олександр ВІШТАЧЕНКО та Тімур ТАКІРОВ. На певні періоди як гостьові професори до викладання залучалися професори Євген АНТОНОВИЧ, Раїса ЗАХАРЧУК-ЧУГАЙ, а також фахівець у галузі реставраційної еспертизи, доцентка Тетяна ТИМЧЕНКО.

Необхідність відкриття освітньої програми «Реставрація творів мистецтва» була зумовлена потребою музейних фондів та приватних колекцій міста й регіону в прискіпливій увазі професійних реставраторів, що сприяє адекватному процесу ревіталізації не тільки окремих мистецьких об’єктів, а й відродженню вітчизняної культури в цілому. Реставрація, консервація, відновлення унікальних художніх пам’яток особливо необхідні на теренах сучасної України, де в силу об’єктивних чи суб’єктивних причин відбулася значна руйнація творів мистецтва. Саме тому підготовка кваліфікованих спеціалістів у галузі реставрації є одним з пріоритетних завдань української мистецької освіти.

Студенти згадуваної спеціальності живуть цікавим мистецьким життям, під керівництвом викладачів відбуваються захоплюючі артистичні заходи, поїздки у мистецькі заклади і картинні галереї, екскурсії по архітектурних пам’ятках України. У рамках міжнародних зв’язків студенти практикуються за кордоном.

Невід’ємною частиною роботи кафедри є творчі виставки викладачів і студентів, всеукраїнські та міжнародні конференції, симпозіуми. Творчі композиції викладачів і студентів кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва прикрашають українські та європейські державні й приватні колекції.

З 2021 року кафедру ОДПМ та РТМ Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка очолює кандидат мистецтвознавства, доцент Іван ПІДГУРНИЙ – прекрасний фахівець та ентузіаст своєї справи, грамотний сучасний керівник, талановита особистість і просто чудова людина. У дуже непрості часи випала на його долю така важлива та надскладна місія! Але саме за його керівництва кафедра живе, працює, розвивається, надихає та перемагає! Сьогодні викладання забезпечують висококваліфіковані спеціалісти з науковими ступенями, вченими і мистецькими званнями: доктор мистецтвознавства, професор Наталія УРСУ; кандидат мистецтвознавства, доцент Іван ГУЦУЛ; кандидат історичних наук, доцент Ірина ПАУР; кандидати мистецтвознавства, старші викладачі Алла БРЕНЮК, Сергій ЛУЦЬ; кандидат архітектури, старший викладач Оксана КЛІЩ, фаховий реставратор, старший викладач Тімур ТАКІРОВ, асистенти кафедри Надія КУЧМА, Ілля ЛАШКО, Наталія МЕНДЕРЕЦЬКА, старші лаборанти кафедри Володимир БУЧКОВСЬКИЙ та Вікторія ВОЛОШИНА.

У 2022 році, з початком руйнівного повномасштабного вторгнення в Україну, колектив кафедри у складі науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти чітко усвідомив, що кафедра має всі ресурси для того, щоб стати осередком загальноукраїнського культурно-мистецького руху «МИТЦІ ЗА ПЕРЕМОГУ». В складних умовах жорстких реалій війни паралельно з освітнім процесом відбувалася така необхідна та актуальна під час війни волонтерська та доброчинна діяльність, планувалися патріотичні та виховні заходи, науково-дослідницька робота, творчі проєкти та виставки з єдиною і такою жаданою метою – наблизити нашу Перемогу.

Мистецькі досягнення кафедри у 2022 році складаються з багаточисленних доброчинних та творчих проєктів, виставок, майстер-класів патріотичного та просвітницького спрямування. Три колективних виставки, персональні, у тому числі й міжнародні, викладачів Іллі ЛАШКА (Франція, США), Івана ГУЦУЛА (Німеччина), Тимура ТАКІРОВА, студентів Віталія ПРАВОРСЬКОГО та Оксани МУЛЯРЧУК. Перемога студентів кафедри в обласному художньому конкурсі «Подільська палітра» імені Мазурів у місті Хмельницький – у номінації графіка – Віталій ПРАВОРСЬКИЙ (керівник Ілля ЛАШКО), у номінації живопис – Тетяна Гарліцька (керівник Іван ГУЦУЛ). Перемоги на мистецькому конкурсі у місті Торунь (Польща) – перші місця, медалі, подарунки та грамоти, а також дипломи учасників (Ангеліна КИСЕЛЮК, Анна ЛЕХМАН (керівник Іван ПІДГУРНИЙ), Уляна АНТОЩИШЕНА (керівник Наталія УРСУ), Альона БРИЖАК, Олександра НАДОЛЬСЬКА, Анна ЖОЛТОВСЬКА (керівник Володимир БУЧКОВСЬКИЙ). Також студенти 4 курсу кафедри ОДПМ та РТМ К-ПНУ ім. І. Огієнка, зокрема: Єлизавета КОЖУХІВСЬКА, Олександра НАДОЛЬСЬКА, Альона БРИЖАК, Юлія БЕЛІНСЬКА (керівник: Сергій ЛУЦЬ) взяли активну участь у ІІ Міжнародному емальєрному пленері солідарності з Україною для молоді. Мистецька подія відбувалася у фокусі Х Міжнародного артистичного проєкту «BRATERSKIE SPOJRZENIE» (м. Криниця-Здруй, Польща). Студенти 2 курсу кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка під кураторством кандидатки архітектури Оксани КЛІЩ долучились і до соціальної роботи при Кам’янець-Подільському міському Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у свій спосіб: кімната, передбачена для реабілітаційної роботи, отримала фантазійний стінопис за ескізом студентки Ангеліни КІСЕЛЮК.

Кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка зробила впевнений мистецький крок у новий, 2023 рік, разом з шедеврами старих майстрів живопису. Попри всі труднощі реалій сьогодення у Галереї мистецтв художнього відділу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, що у Старому місті, 4 січня відбулося урочисте відкриття виставки студентських робіт під назвою «Візії через віки». На виставці були представлені випускні дипломні роботи здобувачів вищої освіти кафедри ОДПМ та РТМ останніх років у вигляді художніх копій з полотен відомих майстрів західноєвропейського живопису минулих часів – Рубенса, Караваджо, Россеті, Мурільйо, Ван Дейка та ін. Живописні полотна виконані у жанрах портрету, натюрморту, пейзажу та сюжетно-тематичної композиції і репрезентують стилі образотворчого мистецтва від часів ренесансу до імпресіонізму. Пишнота барокових форм та кольорів, чистота та піднесеність релігійних образів, витонченість та інтелект прерафаелітів – шедеври давно минулих століть у майстерному виконанні сучасних студентів під дбайливим керівництвом викладачів. Відвідувачам виставки пропонується здійснити подорож у часі і просторі, отримати естетичну насолоду, торкнувшись канонів краси та стилю кращих майстрів живописної думки минулого, відчути піднесену атмосферу шедеврів, які знаходяться у кращих музеях світу, але у вигляді натхненно виконаних копій ексклюзивно представлені у картинній галереї нашого міста! Виставка триватиме до березня.

11 січня у виставковій залі нашого міста відбулося урочисте відкриття іншої виставки художніх робіт здобувачів вищої освіти кафедри ОДПМ та РТМ під назвою «Калейдоскоп творчості». З ініціативи самих студентів та за підтримки викладачів стало можливим реалізувати і цей творчий проєкт! Близько 30 студентів спеціальностей «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» та «Середня освіта. (Образотворче мистецтво)» представили свої роботи, виконані у різноманітних мистецьких стилях, техніках та жанрах. Участь у виставці взяли студенти всіх курсів бакалаврського рівня, а також магістранти.

Мистецький калейдоскоп постає перед відвідувачами у вигляді олійного, акрилового та акварельного живопису, рисунку, декоративно-прикладного, ювелірного мистецтва, іконопису, авторських технік. Тематика робіт надзвичайно різноманітна, емоційна та атмосферна і охоплює жанри натюрморту, пейзажу, портрету, ню, анімалістики, фентезі, а також сюжетно-тематичну лінію. Декоративно-прикладне мистецтво представлене техніками писанкарства, бісероплетіння, художнього різьблення та розпису. Ювелірні твори виконані у вигляді серії ювелірних комплектів жіночих прикрас та серії мініатюр у техніці гарячої емалі. Окремо можна виділити надихаючі твори сакрального мистецтва у вигляді іконописних робіт, майстерно виконані під натхненним керівництвом Надії КУЧМИ.

Мистецький калейдоскоп дає можливість митцям висловити свою художню думку, відправити повідомлення світу про свій внутрішній стан, про власні пошуки, настрої, проблеми, прагнення та мрії, а також розквітнути і заграти гранями творчості.

2 лютого у Виставковій залі запрацювала виставка творчих художніх робіт під назвою «Намалюємо щастя разом», яка відбулася у межах соціально-творчого проєкту «Милосердне мистецтво» кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва та Кам’янець-Подільського осередку міжнародного руху спільнот «Віра і світло». «Віра і світло» – це спільнота молодих людей з особливими потребами, їх батьків та волонтерів, яка у нашому місті представлена двома осередками – «Квітка на камені» та «Діти сонця». Проєкт був розпочатий у минулому році, і його мета – привернути увагу суспільства до проблем особливих людей, їх соціалізації та адаптації засобами мистецтва, зокрема мистецтва образотворчого.

Творчі зустрічі не обмежувалися тільки працею у художніх майстернях, це був спільний час відпочинку і праці, відвідування виставок, музеїв та концертів, майстер-класів, знайомства з творчими особистостями і звичайно малювання! Творчі композиції, які є на виставці, цілком відповідають основній концепції та представлені у вигляді серії спільних робіт студентів та друзів (особливих людей) спільноти, студентів та батьків, а також власними авторськими роботами самих студентів. Мета виставки – продемонструвати, що люди і творчість мають і можуть бути різними, що завжди можливий діалог та спільна праця, що мова мистецтва не обмежується офіційними рамками та канонами, що мистецтво, як і справжня дружба та любов, не знають меж, а щастя можна при бажанні і намалювати! Частину робіт, представлених на виставці, можна буде придбати. Всі кошти будуть використані на потреби наших друзів з особливими потребами та на розвиток проєкту! Сердечно запрошуємо відвідати наші виставки! Поринути в атмосферу мистецтва, насолодитись естетикою творів, піднестися над сьогоденням, отримати заряд позитиву та сили! Сили бути вільними, жити, творити, вірити та перемагати!

Наталія МЕНДЕРЕЦЬКА.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар