ПОВЕРНУТИ РАДІСТЬ БУТТЯ

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

На жаль, прогрес, який тішить сучасну людину небаченими винаходами, великими можливостями, має і зворотний бік. Доводиться за це платити неспокоєм, стресами, пандеміями, безсонням, котрі часом трансформуються у досить важку форму – депресію (від лат. depressio – пригнічення).

Про це і говоримо з доктором філософії, психологом Іриною МАРЦІНОВСЬКОЮ.

– Пані Ірино, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я цією недугою страждає близько 300 млн мешканців Землі. У цьому списку наша країна…

– Посідає одне з перших місць, бо ж українці хворіють в цьому плані значно частіше, аніж населення держав Європейського Союзу. Це не може не викликати тривогу, адже за такого стану людина не може робити навіть повсякденні справи.

– Якщо розмірковувати про явище в розрізі конкретної людини, звідки воно?

– Депресія виникає як реакція на важку життєву ситуацію, при різних психічних захворюваннях, неврозах, а також за тривалого вживання деяких ліків (до прикладу, аміназіна).

– Але ж є просто природня реакція будь-якої людини на неприємності, життєві невдачі?

– Це так, та депресія має певні ознаки. Скажімо втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення. Пригніченість включає такі симптоми, як:

  • зниження апетиту або переїдання;
  • безсоння або надмірна сонливість;
  • брак енергії та швидка втомлюваність;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • занижена самооцінка;
  • стійкі песимізм і безнадія;
  • небажання спілкуватися з соціумом.

І це може тривати місяцями й роками.

– А хто ж у групі ризику?

– Як не дивно, депресія частіше розвивається у жінок.

– І ще хвилює запитання: а чи буває ця пошесть у діток?

– Як не прикро, депресія не оминає малюків і підлітків, що, безумовно, впливає на їхнє мислення, настрій, поведінку. Це виражається в негативному ставленні до себе, життєвої ситуації та перспектив у майбутньому.

Адже суїцидальність серед молоді бере початок від цієї хвороби.

– Є якась закономірність?

– Науковці досліджують її; ймовірність депресії вища в середовищі дітей – юнацтва, котре проводить перед екраном телевізора чи з гаджетами (смартфон, планшет, комп’ютер) понад дві години в день.

– Як запобігти недузі?

– Відповідь однозначна: активне соціальне життя, читання друкованих (паперових) книг, спілкування з однолітками, виконання буденних хатніх справ, заняття спортом, туризмом.

– Цього, мабуть, замало, пані Ірино?

– Ви праві. Бо при встановленні діагнозу «депресія» виникає нагальна необхідність у відвідуванні кваліфікованих психологів (це стосується як дітей, так і дорослих), психотерапевтів…

– Це матеріально доступно?

– Безперечно. Саме психологічний супровід, медикаментозне лікування (без нього не обійтися) допоможуть відновити душевну рівновагу, повертаючи людині (дитині) радість життя, повноцінну реалізацію власних здібностей, бажань, можливостей. Головне – не зволікати з цим.

Лариса МАСЛОВА.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар