АРОНІЯ

Автор: | Опубліковано Поради Немає коментарів

Високий чи занизький кров’яний тиск здатен зіпсувати людині життя. Причини його можуть бути різні: від спадковості й незбалансованого харчування до недостатньої або надмірної фізичної активності. Коли тиск не в нормі, погіршується самопочуття, знижується працездатність. Крім цих неприємностей, є і більш важкі наслідки. Тому ігнорувати високий або низький тиск не потрібно. Повертати його до оптимальних значень з допомогою препаратів синтетичного походження – теж не найкращий вихід. Багато медикаментів, допомагаючи вирішити одну проблему, завдають шкоди іншим органам.

Тож добре, що є безпечні способи нормалізувати тиск. Їх подарувала нам природа. Так, чорноплідна горобина при підвищеному тиску використовується дуже давно. Її ефективність підтверджують не тільки медичні дослідження, а й особистий досвід багатьох людей. Ні для кого не новина: властивості лікарських рослин вивчені ще не повністю. І останні дослідження чорної горобини стали несподіванкою. Виявилося, що плоди цієї рослини ефективні й при зниженому кров’яному тиску.

Тобто цей універсальний засіб допомагає нормалізувати тиск у будь-якому разі. Також аронію можна рекомендувати гіпотонікам і гіпертонікам для лікування інших захворювань, не боячись побічних ефектів. Це важливо, оскільки плоди горобини чорноплідної застосовують для підвищення імунітету, нормалізації роботи кишківника, активізації жовчовиділення, поліпшення роботи печінки, ендокринної системи тощо. Рослина виводить солі важких металів, позбавляє надлишку холестерину, показана при ревматизмі, артритах, здатна зупиняти кровотечі.
У складі рослини чимало корисних мікроелементів і вітамінів. Зокрема, вітаміни С, К, В, Е. Вона містить йод, цинк, дубильні речовини, пектини, органічні кислоти. Горобина багата на марганець, залізо, мідь, фтор, молібден, бор – саме вони відповідають за нормалізацію тиску. Засоби на основі аронії добре позначаються на стані судин. За тривалого прийому високий кров’яний тиск знижується, а низький підвищується. Плоди можна використовувати для лікування, незалежно від стадії захворювання, або для профілактики.

Ягоди аронії доцільно вживати у свіжому вигляді. Але щоб мати змогу застосовувати чорноплідну горобину для лікування увесь рік, потрібно насушити плодів. Цілющі властивості залежать од періоду збору і місця заготовки.

Настій із плодів аронії робиться так. Три столові ложки висушених ягід залити 400 мл окропу, настоювати добу. Пити тричі на день. За раз достатньо випивати пів склянки.
Ягоди чудово поєднуються із шипшиною, чорною смородиною. За регулярного прийому нормалізується кровообіг.
Чорноплідна горобина дозволена навіть діабетикам, а також пацієнтам похилого віку.

Чорноплідною горобиною цю рослину називають за схожість із «родичкою» ягідних кетягів. Це світлолюбний чагарник близько двох із половиною метрів заввишки і діаметром півтора-два метри. Культура родом із Канади, на території якої росте повсюдно. Вона невибаглива у догляді, їй підходить майже будь-який тип ґрунту; витримує значні й тривалі зниження температури повітря і поверхні землі, тому не вимагає укриття на зиму, також добре переносить літню посуху. Назва походить від грецького слова «арос», що можна перекласти як «користь» або «допомога». Культура є медоносом і дуже приваблива для бджіл. Культурні сорти рослини в природі практично не зустрічаються, чагарники найчастіше вирубуються як бур’ян. Культивацією аронії вперше зайнявся Мічурін. Ягідки багаті на фруктозу і глюкозу, а також сорбіт (циклічний спирт) – цю солодку речовину можна вживати навіть діабетикам. Пектини у їхньому складі допомагають виводити з організму шкідливу мікрофлору. П’ятдесят дві кілокалорії – це все, що може позначитись на вашій статурі, тому плоди рекомендовані людям із надлишковою масою тіла. А ще ягоди, коли їх вживати постійно, але в міру, перешкоджають росту новоутворень в організмі, стримують ріст поліпів; регулюють процес травлення, зміцнюють стінки кров’яних судин. Плоди корисні для ліпшого згортання крові, при ревматизмі й кровотечах, діабеті, алергії та атеросклерозі. Відвар або сік із ягід аронії розширює кровоносні судини, що дуже корисно при променевій хворобі. Аронію призначають для лікування і профілактики гастритів з низькою кислотністю, гіпертонії та при захворюваннях, пов’язаних із крихкістю судин. Її використовують як додатковий засіб у лікуванні висипного тифу, скарлатини, кору.

У чорноплідної горобини корисне буквально все: ягоди, кора, зелене листя, проте кожна частина рослини призначена для різних цілей. Так, скажімо, листя і кора застосовуються тільки з лікувальною метою, для приготування відварів і настоянок. Ягоди використовуються як у кулінарії, так і в медицині. З них виходять чудові алкогольні чи безалкогольні напої. Також можна віджимати сік, варити варення, джеми і компоти. Вони прекрасно поєднуються не лише з іншими ягодами, а й із фруктами. З плодів аронії готують смачну начинку для пирогів та пиріжків. У холодильнику вони лежать близько двох місяців, не втрачаючи зовнішнього вигляду і смаку. Для продовження часу зберігання ягоди заморожують або сушать. Причому в останньому разі наявні майже всі корисні властивості, якщо сушіння проводити за температури, що не перевищує 60°С. Щоб свіжі ягоди пролежали довше, їх зрізують разом із гілочкою. Підбиваючи підсумок, можна сказати: якщо у вас на ділянці росте аронія, користь від уживання усіх її частин буде очевидною. В яких кількостях і що саме з рослини використовувати для профілактики або лікування різних хвороб, підкаже лікар. Ласувати ягодами можна в будь-якому віці – дітям, дорослим і немолодим людям, однак дозовано. Тому їжте плоди горобини чорноплідної і будьте здорові!

Утім, є і протипоказання. Її не варто приймати в разі підвищеного згортання крові, схильності до тромбозів, закрепів. При виразкових захворюваннях шлунка і дванадцятипалої кишки застосування можливе лише під наглядом лікаря. В період загострень лікування не проводять.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар