«ЩЕДРИК» ОБ’ЄДНУЄ УКРАЇНЦІВ

Автор: | Опубліковано Історія Немає коментарів

Наближення новорічних свят зазвичай налаштовує кожного з нас на щось високе, врочисте, неземне.

Отож, 26 грудня в рамках презентації проєкту «Кам’янецькі ноти і крила «Щедрика» та однойменної виставки, організованої Кам’янець-Подільським об’єднанням товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка за підтримки низки громадських інституцій, навчальних закладів та міської ради, кам’янчани мали приємність почути безсмертний твір Миколи Леонтовича (знаменитий композитор, диригент, громадський діяч і педагог) у виконанні прославленої хорової капели «Дніпро» (м. Київ).

Згідно з історичними даними, автор легендарного «Щедрика» Микола Леонтович з 1892 по 1899 рік навчався у Подільській духовній семінарії, де вивчав теорію музики та хоровий спів, опанував скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти, почав обробляти народні мелодії, рік керував студентським хором.

Тоді, як Кам’янець був столицею УНР (Української Народної Республіки) у 1919 році, саме тут після евакуації з Києва (30 осіб), з 14 лютого по 24 березня було остаточно сформовано Українську республіканську капелу (88 осіб) під керівництвом Олександра Кошиця. Було проведено значну роботу з підготовки турне: обрано Раду та прийнято Статут колективу, оформлено закордонні паспорти, було напрацьовано репертуар. Саме ця капела, вирушивши із Кам’янця-Подільського, дала старт культурній дипломатії України, і понесла у світ низку унікальних творів, серед яких «Щедрик» Леонтовича. Уже за кілька років англійською мовою із назвою «Carol of the bells» він набуде популярності, а з часом стане легендарною піснею, без якої не відбуваються жодні різдвяні свята.

Нині у всьому світі знають «Щедрика» (і не тільки його), тож хористи виконували композиції Миколи Дмитровича не лише українською, адже вважають почесною місією популяризувати музику Леонтовича на гастролях у багатьох країнах.

– Як Вам «Кам’янецькі ноти»? Легкі? – запитую у диригента Ірини Душейко.

– Не все було просто. Частина хору захворіла, – відповідає. – Та наша країна дивовижна. Головний її скарб – люди, наші слухачі.

Колекцію унікальних експонатів можна було побачити на виставкових стелажах у сесійній залі міськради, де відбувався концерт, – зокрема, привертала увагу грамплатівка з першим записом «Щедрика» у виконанні хору під керівництвом Олександра Кошиця (1922 рік, компанія Brunswick, США) і перший відомий грамзапис «Caroll of the Bells» у виконанні Fred Waring And His Pennsylvanians (1942, компанія Decca, США). Ці записи буде вперше публічно відтворено на грамофоні The Victor-Victrola  VV-VI (виробництва США, 1922 рік), який є ровесником унікальної платівки. Детальніше з раритетною колекцією можна буде ознайомитися під час виставки, яка запрацювала у Кам’янці-Подільському з 28 грудня у виставковій залі на вул. Соборна.

Як пообіцяли координатори заходу, упродовж певного періоду поціновувачі таланту Миколи Леонтовича зможуть узяти участь в ознайомленні з іншими сторінками спадщини великого митця.

Лариса МАСЛОВА.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар