СКАРБНИЧКА КАРОТИНУ

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

З давніх-давен моркву вирощували заради ароматного листя і насіння. Перша згадка про використання коренів моркви в їжу зустрічається в античних джерелах I ст. н.е. Вирощуванням цієї овочевої культури, яка містить велику кількість необхідних для організму людини поживних речовин, займаються чи не всі городники. Найбільше цінується коріння, оскільки дуже багате на вітамін А, через що моркву називають скарбничкою каротину. Регулярне вживання цього овочу сприяє відновленню фізичних сил, виведенню з організму шкідливих речовин, поліпшенню зору та розвитку кістково-м’язової системи.

Бета-каротин, що міститься у моркві, поліпшує роботу легенів, сприяє зміцненню сітківки ока. Людям, що страждають на короткозорість, часто хворіють на кон’юнктивіти, блефарити, нічну сліпоту і швидко стомлюються, вживання цього продукту в їжу вельми бажане.

Корисно погризти сиру моркву. Це зміцнює ясна. Оскільки вітамін А сприяє росту, то морква особливо корисна дітям для хорошого розвитку і підвищення загальних сил організму. Цей вітамін необхідний не тільки для нормального зору, він підтримує у хорошому стані шкіру і слизовіі оболонки. Морква, страви з неї і особливо морквяний сік використовуються в лікувальному харчуванні при гіпо- й авітамінозі А, захворюваннях печінки, серцево-судинної системи, нирок, шлунку, недокрів’ї, поліартриті, порушеннях мінерального обміну. Пюре з сирої або відвареної моркви показане при коліті.

Варена морква допомагає лікувати злоякісні пухлини, дисбактеріоз кишківника, нефрит. Володіє цей овоч і протимікробними властивостями, бо в ньому містяться фітонциди. Досить пожувати морквину, і кількість мікробів в роті різко зменшиться. Для лікування нежитю можна закапувати в ніс свіжовичавлений сік. Лікарі та кулінари радять вживати коренеплід із яскраво-червоною шкірочкою, особливо якщо його зібрано до перших осінніх приморозків.

Щоб організм швидше засвоїв провітамін А, моркву доцільніше їсти зі сметаною або рослинною олією. У відвареному вигляді її досить часто вводять до раціонів хворих на цукровий діабет. За властивістю стримувати утворення жирів в організмі морква з овочів поступається тільки капусті. З’єднань калію в цьому продукті в 10 разів більше, ніж сполук натрію. Цей коренеплід має не лише чудові сечогінні, а й помірні жовчогінні властивості.

Вживання свіжого соку з моркви корисне при сухій шкірі, різних дерматитах, інших захворюваннях шкіри, а також при всіх хворобах очей. У ньому містяться активні речовини, необхідні для живлення очного яблука. Свіжий сік сприяє нормалізації роботи всіх систем організму, в тому числі суттєво покращує функцію підшлункової залози.

Клінічними випробуваннями підтверджено позитивний ефект від уживання морквяного соку при різних онкологічних станах. Відзначено його гальмівну дію на різні (в тому числі злоякісні) новоутворення. При вживанні соку з метою лікування і профілактики пухлин і різних виразок необхідно, щоб він був свіжовичавлений, а під час його вживання (як засіб лікування) в їжу не надходили цукор, крохмаль та інші легкі вуглеводи.

Морквяний сік підсилює захисні функції організму і зміцнює нервову систему. Це природний бальзам для печінки, нирок і жовчного міхура. Регулярне споживання цього продукту – це профілактика всієї очисної системи організму, її підтримка в робочому стані.

Він також рекомендується жінкам під час вагітності і грудного вигодовування. Систематичне його вживання значно покращує біологічні властивості молока, тому що насичує його багатьма активними мікроелементами, які сприяють зміцненню імунітету дитини.

Як профілактичний засіб сік знімає втому, покращує апетит, колір обличчя і зір, послаблює токсичну дію антибіотиків на організм, зміцнює волосся і нігті, підвищує опірність до застудних захворювань.

Протипоказання. Надмірне вживання моркви може викликати гіпервітаміноз. В обмежених кількостях її потрібно їсти хронічним курцям. Це не означає, що цей продукт треба вилучити з раціону загалом. Просто не варто з’їдати у великих кількостях або сідати на морквяні дієти.

При вживанні соку моркви потрібно дотримуватись помірності, оскільки надмірна кількість викликає сонливість, головний біль, млявість, блювання та інші неприємні реакції організму.

Не радять її при загостренні виразки шлунку, дванадцятипалої кишки, запаленні кишківника.

Якщо після вживання коренеплодів з’явиться характерне жовтувате або оранжеве забарвлення долонь, то варто зменшити чи навіть на певний час відмовитися від цього продукту.

Треба знати, що на добу можна їсти не більше 270-300 грамів моркви (приблизно 3-4 шт.).

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар